Toyen za 50 milionů a Frida Kahlo v metaverzu

První prosincové novinky přinášejí zprávy ze všech představitelných koutů světa, včetně toho v metaverzu. Český aukční trh má za sebou úspěšný dražební víkend, pražská Akademie výtvarných umění zase volby nového vedení. Britská Turnerova cena zná letošního laureáta, rodina Fridy Kahlo přenáší její dům do metaverzu a (nejen) módní svět truchlí za Virgila Abloha.

Zemřel Virgil Abloh
Minulý týden svět zasáhla nečekaná zpráva o smrti Virgila Abloha. Kromě své vlastní oděvní značky Off-White byl Abloh silně spojený s módním domem Louis Vuitton, jehož byl kreativním ředitelem. Přestože byl považován za nejmocnějšího muže černé pleti v oděvním průmyslu, nelze jeho aktivity zúžit jen na módu. Abloh se věnoval i architektuře nebo výtvarnému umění, spolupracoval s japonskou uměleckou superstar Takašim Murakamim a před dvěma lety svůj interdisciplinární přístup k umění představil v rámci výstavy v Muzeu současného umění v Chicagu.

Úspěšný aukční víkend
Poslední listopadový víkend se konaly hned dvě významné aukce, na kterých dle očekávání padaly osmimístné částky. V sobotu aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery ve svých nových prostorech pavilonu EXPO na Letné vydražila dílo Serenáda malířky Toyen za víc než 49 milionů korun a zároveň se postarala o nový autorský rekord na českých aukcích Jiřího Georga Dokoupila. Jeho „bublinovou“ malbu si nový majitel odnesl za víc než 2,4 milionu korun. Hned následující den dražila Galerie Kodl kubistickou Hlavu starého muže Emila Filly a s konečnou cenou 32,4 milionu korun předčila dosavadní rekord na Fillova díla. Investičnímu fondu Pro arte se také na této aukci podařilo prodat rozsáhlý kresebný soubor pro ilustrovanou encyklopedii Člověk a země Františky Kupky, a to za více než 51 milionů korun.

AVU si zvolila novou rektorku
Pražská Akademie výtvarných umění si zvolila novou rektorku. Bude jí Maria Topolčanská a stane se tak historicky první ženou ve vedení této instituce. Architektka Maria Topolčanská se zabývá teorií architektury a urbanismu a na AVU vyučuje od roku 2017. Jako rektorka by podle svých slov ráda udělala z akademie místo, kde se diskutuje nejen o umění, ale i o tom, jakým způsobem se navzájem učíme. Svou funkci převezme na začátku února od Tomáše Vaňka, který AVU vedl posledních 8 let.

Turnerova cena zná letošního laureáta
Prestižní britská Turnerova cena zná letošního laureáta, nebo přesněji řečeno laureáty. Vítězem se totiž stalo umělecké seskupení Array Collective, které čítá 11 členů. Skupina sídlí v Belfastu a politická a sociální témata nejčastěji zpracovává pomocí performance. V rámci výstavy finalistů Turnerovy ceny ovšem členové skupiny připravili instalaci The Druithaib’s Ball, ve které rekonstruovali tradiční irskou hospodu z 19. století s tím rozdílem, že se zároveň jednalo o gay bar. V rámci instalace umístili i videa připomínající situaci v 80. letech minulého století, kdy gay komunita čelila hrozbě nově objeveného viru HIV.

Frida Kahlo v metaverzu
Právě probíhající Miami Art Week překvapil mimo jiné novinkou Fridy Kahlo, legendární mexické malířky první poloviny 20. století. Její žijící příbuzná se totiž dohodla se společností Ezel.life, že přenesou slavný malířčin dům Casa Roja do metaverzu. Rodina nechala vyjmout jednu cihlu z domu, která se podle všeho stane NFT a zároveň podkladem pro vytvoření kopie celého domu v metaverzu, aby tak návštěvníci z celého světa získali přístup ke světu Fridy Kahlo.
Valérie Dvořáková, art specialistka J&T Banky a kurátorka Galerie Magnus Art

Předcházející článek

Výstavy v lockdownu, pohádkové zhodnocení a podvod s NFT

Následující článek

Lagerfeldova sbírka na prodej a česká plagiátorská kauza