Výstavy v lockdownu, pohádkové zhodnocení a podvod s NFT

Tento týden si asi všichni spojujeme s dalším nepříznivým vývojem covidové situace. Ten se samozřejmě váže i na kulturu, a v lockdownu se tak ocitly i dvě zásadní výstavy v našich sousedních zemích. Přináším ale i dobré zprávy, třeba tu o drobné kresbě za 30 dolarů, ze které se vyklubal originál Albrechta Dürera ohromné hodnoty, nebo nový report ArtTactic o aukčních prodejích souborných sbírek soukromých sběratelů.

Soukromé sbírky jdou na trh stále častěji
Portál ArtTactic vydal nový report o trhu s uměním, který tentokrát zkoumá aukční prodeje celých sbírek samostatných soukromých sběratelů. Umělecké sbírky, které vybudovala dnes už starší generace soukromých sběratelů, se totiž dostávají na trh v mnohem větší frekvenci než dřív. Podle reportu jen za letošek byl obrat těchto sbírek na aukčním trhu 2,22 miliardy dolarů a stojí tak téměř za 20 % celkového letošního obratu tří největších světových aukčních síní – Sotheby’s, Christie’s a Phillips.

Výstavy v lockdownu
Covidovou situaci všichni znáte, a tak dobře víte, že okolní země se pomalu, ale jistě uzavírají do různých forem lockdownu. S tím se bohužel svezou i výstavy, včetně těch velkých, takzvaných blockbustrových, které se musí návštěvníkům uzavřít. To je přesně případ velké výstavy Tiziana ve vídeňském Kunsthistorisches Museum, které musí být zavřeno minimálně do 13. prosince. O den kratší lockdown (zatím) čeká i drážďanskou výstavu Vermeera. Ta má přitom běžet jen do 2. ledna bez možnosti prodloužení, protože následně hned putuje do Japonska. Kromě spousty návštěvníků tak muzea opět přicházejí o nezanedbatelné finance ze vstupného – ředitelka Kunsthistorisches Museum ztráty počítá v milionech eur.

Zhodnocení z 30 dolarů na 50 milionů
Svět zaplavil další z příběhů o pohádkovém zbohatnutí díky podceňovanému uměleckému dílu. Dějištěm se tentokrát stalo okolí Bostonu. Po smrti místního architekta Jeana Paula Carlhiana jeho rodina rozprodávala vybavení domu, mezi kterým byla i drobná kresba na papíře, která měla být moderní kopií renesančního umělce Albrechta Dürera. Muž, který ji z pozůstalosti nakoupil za 30 dolarů, dal kresbu posoudit odborníkům, a jak asi tušíte, ukázalo se, že se jedná o originál. Ten má ohromnou hodnotu, která se odhaduje až na 50 milionů dolarů.

NFT Anishe Kapoora vzniklo bez jeho vědomí
Britský kurátor Ben Moore čelí obvinění z toho, že obchodoval s NFT slavných umělců bez jejich vědomí. Moore v roce 2013 uspořádal projekt Art Wars, v rámci kterého umělci jako Anish Kapoor, Damien Hirst nebo David Bailey vytvořili autorské helmy stormtrooperů z Hvězdných válek. Fotografie těchto děl teď Moore použil na výrobu NFT, které se měly trhem prohnat za víc než 6 milionů dolarů. Má to ale drobnou chybu, umělci o tom nic nevěděli. Chystá se tedy zajímavý soudní spor ohledně autorských práv.

Tři stavby Zahy Hadid na Středním východě
Architektka Zaha Hadid předčasně zemřela v roce 2016 v době, kdy měla před sebou dokončení celé řady majestátních projektů, na kterých se dosud pracuje. Příští rok by mělo dojít k dokončení a otevření hned tří velkých staveb na Středním východě – stanice metra v Rijádu, ústředí společnosti Bee’ah ve Spojených arabských emirátech a Centrální banka Iráku. Magazín Vanity Fair vydal právě o těchto „pouštních“ stavbách Zahy Hadid rozsáhlý článek, který doporučuji k přečtení.
Valérie Dvořáková, art specialistka J&T Banky a kurátorka Galerie Magnus Art

Předcházející článek

Hádka sběratele s umělcem a kontroverzní stavba v Paříži

Následující článek

Toyen za 50 milionů a Frida Kahlo v metaverzu