Banky chtějí po Spolchemii víc, zástavní právo bude zřízeno i k samotné firmě

Úvěrové zatížení ústeckého Spolku pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemie) na konci roku 2008 meziročně stouplo o 550 milionů na 3,2 miliardy korun. Vzhledem k loňským výsledkům chemičky jde o příliš velkou zátěž. Spolchemie vykázala konsolidovanou ztrátu 211 milionů korun.

To pochopitelně vyvolalo značné znepokojení na straně věřitelských bank. Například Československá obchodní banka chtěla podle již dříve zveřejněných informací webu motejlek.com ukončit krátkodobé financování ve výši 400 milionů. To by ale mohlo ohrozit splácení úvěrů dalším bankám.

Peněžní ústavy se nakonec domluvily a donutily akcionáře, aby v jejich prospěch bylo zřízeno zástavní právo k podniku Spolchemie. Jde o ČSOB, Komerční banku, Citibank Europe, LBBW Bank CZ a Raiffeisenbank. Banky se raději jistí. Pokud by letos požadovaly vrácení splatných revolvingových a kontokorentních úvěrů, Spolchemie by musela vyplatit 1,5 miliardy korun. Takové peníze by rozhodně dohromady nedala.

S tlakem bank může souviset i dnešní změna no postu generálního ředitele mateřské Spolchemie, kdy Martina Procházku vystřídal bývalý šéf Unipetrolu François Vleugels. V posledních dnech se objevily informace, že Procházka bude vyměněn. Ostatně jeho pozice je vachrlatá už od loňského roku. Vládce Spolchemie a sousední STZ Petr Sisák se snažil přes prostředníky zlanařit Pavla Švarce. Tehdy končící ředitel státního Čepra měl pro Sisáka řídit jak Spolchemii, tak STZ. Nakonec dal ale přednost Karlu Komárkovi prostřednímu. Obdivovatel italského Toskánska Procházka se zatím udržel. Bude řídit skupinu Spolchemie a nadále i STZ.

Spolchemie vyrábí především základní a speciální chemii a syntetické pryskyřice. Drtivou část produkce vyváží a loni utržila 5,44 miliard korun (konsolidovaný údaj). Historie podniku je starší sto padesáti let. Během druhé světové války byla součástí zlodušského německého koncernu IG Farben.
-mot-

Spolchemie – stav úvěrů a jejich splatnost*

splatné v roce 2009
Komerční banka 497 milionů
UniCredit Bank 151 milionů
ČSOB 400 milionů
Raiffeisenbank 450 milionů

splatné v roce 2010
LBBW Bank CZ 383 milionů
Citibank Europe 312 milionů
Raiffeisenbank 124 milionů

splatné v roce 2012
Komerční banka 60 milionů
ČSOB 242 milionů

splatné v roce 2013
LBBW Bank CZ 489 milionů
Raiffeisenbank 96 milionů
*) stav k 31.12. 2008

Předcházející článek

Rakouský obchodník s čajem Demmer otevře v Česku čajovny

Následující článek

NWR vykázala ve druhém čtvrtletí více než miliardovou ztrátu, nevyplatí dividendu