Beranův Profireal Group loni půjčil téměř čtyři miliardy korun

Skupina Profireal Group zastřešená stejnojmennou, v Holandsku zaregistrovanou, evropskou společností loni vydělala 115 milionů korun po zdanění. Meziročně si pohoršila o dvacet sedm procent. O pár procent klesla i EBITDA, která dosáhla stále solidních 762 milionů korun. Obrat vzrostl o čtvrtinu na 2,1 miliardy. Profireal Group poskytuje půjčky a úvěry v České republice, na Slovensku, v Polsku, Bulharsku a Rumunsku.

Pod Profireal Group spadá dvanáct společností, nejznámnější jsou Profi Credit Czech a Profidebt, v jehož portfoliu je téměř čtyřicet tisíc pohledávek. Skupinu z devadesáti devíti procent vlastní jednačtyřicetiletý miliardář David Beran, zbylé procento připadá na Arte Invest z Holandských Antil.

Celý holding s více než pětimiliardovými aktivy loni poskytl přes 81 tisíc půjček v celkové výši 3,86 miliard korun. Zaměstnává téměř 700 lidí a dává také práci přes 3700 externím úvěrovým a inkasním pracovníkům (v podstatě jde o terénní pracovníky).

Majitel Profirealu Beran v posledních letech vedl a stále vede značné množství soudních pří a arbitráží s Karlem Komárkem prostředním a Janem Světlíkem. Průběh těchto řízení je často velmi podezřelý. Podle posledníćh verdiktů měl zaplatit Komárkovi pokutu ve výši zhruba 1,7 miliardy korun a vydat mu 45 procent akcií Vítkovice Holding. Švýcarský soud ale vydal předběžné opatření, kterým zastavil vykonatelnost obou arbitrážních rozhodnutí.
-mot-

Předcházející článek

Cihlářskou skupinu Wienerberger čekají krušné časy

Následující článek

Jsme štědří?