Jsme štědří?

Americká nadace Giving USA minulý týden publikovala data za rok 2008. Přestože objem poskytnutých darů poklesl v USA meziročně o 2 % – a jde o první meziroční pokles od roku 1987-, darovali američtí dárci v loňském roce 308 miliard dolarů (USD 1 156 na obyvatele včetně kojenců). Měřeno velikostí hrubého domácího produktu tedy americké dárcovství představuje neuvěřitelná 2,2 % HDP.

Překvapivá může být i skladba amerických dárců: 75 % celkového objemu darů v loňském roce připadalo na jednotlivce (fyzické osoby), dalších 7 % pocházelo ze závětí, pouhých 5 % z darů firem a zbývajících 13 % věnovaly na dobročinné účely americké nadace.

A jak jsme na tom se soukromým dárcovstvím v Čechách? Firmy darovaly v roce 2007 kumulativně 2,37 mld. Kč a my, dárci – jednotlivci, jsme přidali další 1,45 mld. Kč. (tedy v souhrnu 382 Kč na obyvatele včetně kojenců). Jde o údaje čerpané z daňových přiznání.

Štědří jako Američané nejsme, přesto se soukromé dárcovství do Čech postupně navrací. Ostatně příkladné dárce každý rok hledá a oceňuje i Nadace VIA. Právě teď můžete nominovat firmy i jednotlivce na ocenění VIA Bona 2009.
Jiří Bárta, výkonný ředitel Nadace VIA

Poznámka: motejlek.com je partnerem Nadace VIA.

Předcházející článek

Beranův Profireal Group loni půjčil téměř čtyři miliardy korun

Následující článek

Firma, jejímž spolumajitelem je Leoš Mareš, čelí insolvenčnímu řízení