Betonářský koncern Zapa beton loni vydělal 560 milionů korun v čistém

Největší výrobce transportbetonu na území někdejšího Československa loni zvýšil konsolidované tržby na pět miliard korun. Zisk mu sice lehce klesl, ale 560 milionů po zdanění je velmi solidní číslo. Letos firma počítá se zhoršením platební morálky na trhu. Proto bude podstatně víc hlídat pohledávky a snižovat náklady.

Vozidla a provozovny skupiny ZAPA beton jsou díky pestrobarevným výtvorům designéra Jana Rady nepřehlédnutelné. Loni vyprodukovaly více než 2,5 milionů metrů krychlových betonu. Pod hlavičkou Zapa dnes v České republice a na Slovensku provozuje 84 betonáren, tři štěrkovny, dva lomy, dvě pískovny a dvě drtírny. Na českém trhu transportbetonu měla loni 23,2 procent a na slovenském 14,3 procent.

Předchůdce firmy Zapa beton založil v roce 1991 dnes sedmačtyřicetiletý miliardář Jiří Pavlica. V roce 1998 prodal 49,97 procent německému koncernu Dyckerhoff, zbytek pak v letech 2002-2003. Dyckerhoff mezitím převzala italská společnost Buzzi Unicem. Pavlica je dodnes předsedou představenstva a generálním ředitelem. Kromě toho provozuje vlastní rozsáhlý a diverzifikovaný byznys.
-mot-

Předcházející článek

Maďarský bolehlav pekárenské skupiny United Bakeries

Následující článek

Top management valašské Dezy se stal jedním z nejlépe placených v zemi