Maďarský bolehlav pekárenské skupiny United Bakeries

Pekárenský koncern United Bakeries, za nímž stojí trojice Marko Pařík, Jaroslav Michael Pařík a Edmond Muller, má značné problémy na maďarském trhu. Pozice její tamější klíčové dceřiné společnosti Interback Group je mimořádně složitá. „Pracuje se zde v nestandardních ekonomických podmínkách,“ stojí ve výroční zprávě United Bakeries za rok 2008.

Interback Group loni vykázal ztrátu ve výši 61 milionů korun a jeho vlastní kapitál spadl na mínus 164 milionů. Společnost Delta Pékség dokonce prodělala 91 milionů. Vlastní kapitál této firmy se propadl na mínus 154 milionů korun. United Bakeries tvrdí, že Interback je největší pekárenskou skupinou v regionu Budapešti a možná i v celém Maďarsku.

United Bakeries se snaží byznys v Uhrách udržet, ale náklady na tuto „činnost“ jsou enormní. Maďarsko je pro skupinu nejen ztrátové, ale také je významně zadlužené vůči mateřské společnosti v České republice. United Bakeries maďarským dcerám a vnučkám měla na konci loňského roku rozpůjčováno kolem 300 milionů a dalších téměř sto milionů představovaly pohledávky. Majitelé United Bakeries věří, že jim pomůže spojenectví s maďarským byznysmenem Czonkou, vlastníkem mlýnů a pekáren. Jde ale ohodně riskatní podnik.

Česká United Bakeries loni vykázala ztrátu ve výši 67 milionů korun. V roce 2007 vydělala 473 milionů. Za solidním ziskem ale nestál pekárenský byznys, nýbrž kyperská dceřiná společnost. Mourtecro Investments vydělala v přepočtu 586 milionů korun.
-mot-

Předcházející článek

Semtínská Synthesia prodělala téměř miliardu před zdaněním

Následující článek

Betonářský koncern Zapa beton loni vydělal 560 milionů korun v čistém