Central European Media Enterprises vznikla před 184 měsíci, ještě nikdy nevyplatila dividendu

„Burza je virtuální svět, kasino, kde investiční bankéři hrají s cizími penězi. Je to svět Madoffů a Lehman Brothers. S reálným byznysem to nemá nic společného,“ řekl na konci letošního června jeden z nejvýznamnějších světových průmyslníků. Majitel české Novy, bermudská televizní společnost Central European Media Enterprises (CETV), přesně tato slova naplňuje.

CETV byla založena patnáctého června 1994. Od třináctého října se s jejími akciemi obchoduje na newyorském trhu Nasdaq. Od svého vzniku ještě nikdy nevyplatila akcionářům dividendu. V zisku byla málokdy. Jde o čirou spekulaci a jak stojí výše, jen o virtuální svět lidí, kteří gamblují s cizími penězi.

CETV prošla různými peripetiemi. V období let 1999 až 2002 téměř zkrachovala. Firemní akcie se daly koupit za pár centů. Vítězství v arbitráži proti České republice a vysouzená částka přes 10 miliard korun CETV dostala zase do hry. Na konci roku 2007 se akcie společnosti prodávaly za dosud rekordních 123,49 dolarů. Letos zkraje roku se potácela na hraně bankrotu. Naštěstí se objevil další bílý rytíř (prvním byla arbitráž proti ČR) v podobě Time Warner.

V pátek končilo obchodování s akciemi CETV na 27,18 dolarech, což představuje tržní kapitalizaci ve výši 1,67 miliardy USD. Vedení firmy nedávno oznámilo, že EBITDA společnosti za letošní rok se bude pohybovat v ropětí 60 až 70 milionů dolarů. To představuje pětinu oproti loňským 327 milionů. Není to bláznivé, že současná tržní kapitalizace představuje 26 násobek ukazatele EBITDA? Rozhodně je. Přesně to vystihuje úvodní citát tohoto příspěvku.
-mot-

Poznámka: Autor je několikanásobný bývalý akcionář CETV.

Předcházející článek

Amazon.com výrazně překonal období internetové bubliny

Následující článek

Pár podezřelých okolností kolem prodeje Petrcíle firmě Zuglite Investments