Český tendr na stíhačky může zachránit legendární americký letoun F-16

Česká republika si v současné době pronajímá čtrnáct stíhaček JAS-39 Gripen z díly švédsko-britského konsorcia Saab-BAE Systems. Smlouva o pronájmu letky byla podepsána před sedmi lety a končí v roce 2014. Nečasova vláda zatím ani nenaznačila, že by měla zájem smlouvu prodloužit. Není proto vyloučeno, že dojde k novému tendru. Tentokrát může rovnou dojít k nákupu nových strojů, což je pro potenciální dodavatele mnohem zajímavější. Bude to také příležitost i pro různé šíbry a zprostředkovatele. Zatím se ozvala americká korporace Lockheed Martin s legendární F-16 a francouzská Dassault Aviation s Rafale a Mirage. Oficiálně by soutěž mohla být vyhlášena v prvním čtvrtletí příštího roku.

Momentální stav zakázek F-16 a jejich nedávná historie ukazuje, že pro slavné lehké stíhačky je český tendr nejen zajímavý, ale dokonce na něm může záviset jejich existence. Lockheed Martin má zatím zakázky pouze na dva roky dopředu. Letos v dubnu ho z tendru vyloučila Indie. Pokud firma v brzké době nezíská nové zákazníky, může výroba F-16 natrvalo skončit.

Podle názoru redaktora vojenské rubriky ruského listu Vědomosti Alexeje Nikolského má Lockheed Martin pouze tři potenciální zájemce – Tchaj-wan (66 letadel), Irák (36 letadel) a Egypt (24 letadel). Egyptskou zakázku lze z celkem zřejmých důvodů pokládat za „odloženou na neurčito“, tchajwanská je problematická kvůli možné reakci Číny, no a irácká je politicky citlivým tématem — také z celkem jasných důvodů.

Dočasnou záchranou pro F-16 se tak může stát právě český tendr. Avšak Američané jen těžko dokážou vyhrát obě velké soutěže, které Česko vyhlašuje – Temelín a stíhačky. Budou se pravděpodobně muset rozhodnout, který z nich lze obětovat a co za to mohou požadovat.
Pro motejlek.com Natálie Sudlianková, Pražský telegraf

Předcházející článek

Kvíz číslo VII o půlroční předplatné motejlek.com – ještě 3 dny

Následující článek

Šok v ruské justici – Chodorkovskij sedí neprávem