Český trh s řepkovým semenem je letos o polovinu hodnotnější než loni

Trh řepkového semene má v České republice aktuálně hodnotu zhruba 12 miliard korun, to je asi o padesát procent více než v loňském roce. V červenci by se mělo sklidit kolem 1,1 milionu tun drahocenné suroviny, na kterou se třesou velcí hráči jako Agrofert Holding, Archer Daniels Midland nebo Bunge. Vzhledem k tomu, že obecně nejsou dostatečné zásoby, cena řepky se v průměru pohybuje těsně pod hranicí jedenácti tisíc korun za tunu.

Česká republika má pro pěstování řepky dobré podmínky, nicméně dosahujeme oproti původním zemím Evropské unie znatelně nižších hektarových výnosů. Důvody jsou celkem jasné – méně se používají hnojiva, přípravky na ochranu plodin, střídání plodin na polích je dosti zmatené a chaotické (pro řepku je vhodné opakování jednou za čtyři roky), pozdní zásev není neobvyklý.

Řepka má poměrně pestré využití – výroba potravinářských olejů, výroba metylesteru řepkového oleje (MEŘO), který se ze zákona přimíchává do pohonných hmot. Použití nachází i odpad. Šrot míří do kravínů, kde je zkrmen. Nejvyšší marže je dosahována při produkci potravinářského oleje, následuje MEŘO.

Pěstování řepky má spoustu kritiků. Pravda ale je, že řepka olejka patří mezi stabilizátory českého zemědělství, protože farmáři na její produkci skutečně vydělávají.
-mot-

Předcházející článek

Kofola bude zase o neco větší

Následující článek

Kofola rozšiřuje svoje portfolio – novým přírůstkem bude zřejmě Semtex