Kofola rozšiřuje svoje portfolio – novým přírůstkem bude zřejmě Semtex

Limonádový a sirupový holding Kofola razantně vstupuje na trh sycených energetických nápojů. Zatím prodávala pouze v Polsku značku R20. Získáním Semtexu a jeho odvozenin (Semtex super power, Semtex forte) okamžitě získává zajímavý tržní podíl, zejména v České republice. Původně se zdálo, že Kofola má zájem pouze o značku Semtex, poslední informace říkají, že převezme celou společnost Pinelli. Podnik ze Svobodné Vsi u Čáslavi dále vlastní značky jako Erektus nebo Green Tea.

Výrobce Semtexu, jehož vlastníky jsou Milan Vik a Stanislav Hruška, prožíval nejlepší období v letech 2006 a 2007. Předloni mu ale meziročně propadly tržby o 35 procent a podruhé za sebou vykázal ztrátu v řádu jednotek milionů korun. Na trhu sycených energetických nápojů totiž panuje ostrá konkurence. Dokonce i Red Bull meziročně ztratil na tržbách plných patnáct procent. Mezi další známé produkty patří Burn od Coca-Coly, Kamikaze, Shock nebo Monster. Kofola, která je zvyklá na vysoké marketingové náklady, může pozici Semtexu na trhu výrazně posílit.

Samotná Kofola je pod silným tlakem. Loni jí meziročně propadly tržby o devatenáct procent na 7,85 miliard korun. Pokles zisku byl ještě mnohem větší. Akvizice představují jednu z možností, jak čelit mnoha patáliím. Mezi hlavní letos patří vysoké ceny cukru, ovocných koncentrátů, obalů a pohonných hmot.
-mot-

Pinelli (v milionech Kč)
rok tržby čistý zisk/ztráta
2006 179 18
2007 179 39
2008 160 -5
2009 103 -6

Hlavní značky Kofoly dnes představují především Kofola, Hoop Cola, Jupí, Paola, Jupík, Aqua, Rajec, Arctic, Top Topic, Vinea, RC Cola, Citrocola, Snipp nebo Chito Tonic.

Předcházející článek

Český trh s řepkovým semenem je letos o polovinu hodnotnější než loni

Následující článek

Nenápadně půvabný růst druhého muže českého zemědělství