ČEZ je teď v Evropě rarita, investoři se masivně zbavují jeho akcií

Až jednorázový nákup dvou set tisíc kusů akcií ČEZ neznámého investora udržel v minulých dnech cenu tohoto cenného papíru na pražské burze nad 500 korunami. I přes zabrzdění pádu se půltisícová hranice může brzy na delší čas prolomit. Na rozdíl od jiných evropských energetických firem ČEZ padá. A investoři – až na zmíněnou výjimku – se jeho cenných papírů zbavují ve velkém.

Cena povolenek na evropském trhu roste znovu k úrovni z počátku roku, aktuálně atakuje pět euro za tunu oxidu uhličitého. Navíc je stále ve hře backloading, tedy částečné stažení povolenek z trhu za účelem zvednutí jejich ceny, který Evropský parlament v dubnu neschválil. Návrh v upravené podobě dostane počátkem července další šanci. Nálada na evropském energetickém trhu se proto trochu zlepšuje, akcie významných firem jako E.ON, RWE, EdF, Enel nebo i polské ENEA v červnu mírně stoupají nebo alespoň nepadají.

ČEZ je jiný případ. Už několik dní probíhá masivní výprodej jeho akcií a cena strmě klesá. Vrcholem byl pátek 14. června, kdy mediálně vrcholila kauza policejní razie v okolí premiéra. Investoři se toho dne zbavili víc než milionu kusů cenných papírů ČEZ. V dalších dnech výprodej pokračuje i přes to, že se i letos na akcii vyplatí dividenda. Sice nižší než v minulých letech, ale stále solidních 40 korun za kus.

Pakliže akcie ČEZ nesleduje náladu na evropském trhu, ale je ryze pod vlivem domácích událostí, nedá se čekat zlepšení. Logickým vyústěním současného policejního zátahu by totiž mohlo být užší zatažení bývalých i současných špiček ČEZ do probíhajících kauz. Ideální čas pro burzovní spekulanty.
-pes-

Předcházející článek

Křetínský zalovil v odpadech, holding EP Industries koupil AVE

Následující článek

Novým akcionářem LEO Expressu se stal finanční ředitel Peter Köhler