ČEZ se letos stane největší firmou v ČR, čtrnáctiletá dominance Škody Auto končí

Škoda Auto letos ztratí pozici největší tuzemské společnosti podle výše tržeb. Pokud se nestane něco naprosto mimořádného (například dramatické oslabení koruny), předstihne ji rychle expandující energetická skupina ČEZ. Škoda Auto přitom českému hospodářství kralovala od roku 1995, kdy předstihla právě ČEZ.

„Naše tržby v letošním roce překročí hranici 190 miliard korun,“ řekl webu motejlek.com předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Martin Roman. „Nevylučuji, že předstihneme Škodu Auto a staneme se největší firmou v zemi podle výše tržeb. Radost z toho ale nemám,“ dodává první muž polostátního energetického holdingu. Je to pochopitelné, Škoda je hlavním tahounem ekonomiky a především exportu. Její pokles se výrazně promítne do celého hospodářství.

Skupina Škoda Auto loni utržila 200,2 miliard korun, meziročně si pohoršila o téměř 22 miliard. V letošním roce bude propad pokračovat, v nejlepším případě půjde o deset procent. Dosud známá data za leden a únor naznačují, že to může být ještě mnohem horší. Škodě Auto totiž poklesly v prvních dvou měsících dodávky zákazníkům o 24,2 procent.

Vyhlídky ČEZ jsou naopak příznivé. Produkci na letošní rok má prodanou. Růst tržeb by měl být dále podpořen zahraničními akvizicemi. Jde například o německou důlní firmu Mitteldeutsche Braunkohlengesellschaft, nákupy v Turecku nebo Albánii. ČEZ je některými průmyslníky označován za vysávače české ekonomiky. Jeho příchod na pomyslný trůn největší tuzemské firmy je odrazem globální ekonomické mizérie, která automobilový průmysl zasáhla mnohem drtivěji než energetiku.
-mot-

Předcházející článek

Šéf Peugeotu dostal padáka, automobilku má zachránit ocelář

Následující článek

Železárny a drátovny ŽDB Group bude řídit Marinov