ČEZ zatím není rozhodnut, jestli se bude ucházet o Opatovice

Polostátní energetický holding ČEZ stále ještě zvažuje účast v tendru, v němž britská International Power prodává svoje česká aktiva. Ta jsou zastřešená společností International Power Opatovice. Vedení ČEZ v čele s Martinem Romanem se zatím definitivně nerozhodlo, zda do soutěže nakonec půjde.

Dosud byla účast ČEZ téměř hotovou věcí. V úvahu připadala zejména varianta společné nabídky s nově vznikajícím Energetickým a průmyslovým holdingem, za nímž stojí Daniel Křetínský, J&T a PPF/Generali. Společně totiž koupili německou uhelnou a elektrárenskou firmu Mibrag.

International Power Opatovice představuje velmi zajímavé aktivum. Společnost loni vydělala 2,5 miliardy korun po zdanění. Cenný majetek představuje 48,54 procentní podíl v Pražské teplárenské, jejíž loňský čistý zisk dosáhl 1,76 miliardy. Opatovická firma vlastní elektrárnu o celkovém instalovaném výkonu 363 megawattů. V Pražské teplárenské je to po přepočtu dalších téměř 240 megawattů (Energotrans – Melník I a téměř padesát dalších tepelných zdrojů). Tento součtový instalovaný výkon představuje hodnotu minimálně dvaceti miliard korun.

Určitým negativem International Power Opatovice je silná závislost na uhlí od skupiny Czech Coal (dříve Mostecká uhelná).
-mot-

Předcházející článek

Kellnerův stvořitel Štěpán Popovič jde do penze

Následující článek

Před 61 lety rezignoval Edvard Beneš, komunisté uchvátili všechnu moc