Czech Coal a další skupiny se pokusí zabránit prodeji Opatovic do rukou J&T

Nedávno oznámený prodej energetické společnosti International Power Opatovice ještě může zkolabovat. Neúspěšní zájemci se pokusí transakci, při níž britská International Power prodala svá česká aktiva za 17,7 miliard korun skupině J&T, zhatit. „Podnikáme určité právní kroky,“ sdělil webu motejlek.com Petr Pudil, jeden ze spolumajitelů skupiny Czech Coal (dříve skupina kolem Mostecké uhelné). O International Power Opatovice se rovněž stále zajímá i private equity Penta Investments, která hodlá v energetice významně expandovat.

Možností, jak obchod shodit je několik. Transakci bude posuzovat antimonopolní úřad, jemuž by mohlo vadit, že část prodávaného majetku převezme ČEZ, dominantní hráč na českém energetickém trhu. Mohl by rovněž nabýt dojmu, že J&T, která je číslem tři, je s polostátním energetickým holdingem v až příliš úzkém spojení, což by úřad mohl vyhodnotit jako narušení hospodářské soutěže.

Obchod také může padnout na tom, že management International Power neobhájí prodej jako nejlepší možný. Britská firma je obchodovaná na londýnské burze a má tedy zcela jasné povinnosti vůči akcionářům. Pokud, by se ukázalo, že společnost mohla česká aktiva prodat za vyšší částku, není vyloučeno, že transakce bude nakonec přehodnocena a zrušena.

„Můžu potvrdit, že jsme byli schopni dát konkurenceschopnou nabídku,“ dodal Pudil. Pokud Czech Coal věrohodně doloží, že chtěla nabídnout více než J&T, má poměrně slušnou šanci obchod zhatit. Czech Coal by se například mohla obrátit přímo na akcionáře International Power. Ti by potom mohli zatlačit na vedení firmy. Třeba pohrozit žalobami.
-mot-

Předcházející článek

Tomáš Pitr – Utrpení muže v červeném

Následující článek

Komárkova nej nakonec nepřekonala miliardový zisk po zdanění