Dosti neuvěřitelní vítězové kauzy MUS: Petr Pudil a Vasil Bobela

Nekompromisní rozsudek nad originálními privatizátory Mostecké uhelné společnosti (MUS) ve švýcarské Bellinzoně znamená mimo jiné vítězství dvou nejméně nápadných postav kauzy – Petra Pudila a Vasila Bobely. Ti se spolu s Pavlem Tykačem u bellinzonského soudu domáhali od Koláčka, Čmejly, Diviše a spol. náhrady škody přes šest miliard korun. Přitom by jim možná slušelo spíš místo na lavici obžalovaných vedle bývalých kolegů.

Rozsudek obsahující nepodmíněné tresty odnětí svobody a peněžité náhrady škody za podvod, praní špinavých peněz a další přečiny si dnes u soudu ve švýcarské Bellinzoně vyslechla pětice původních privatizátorů MUS. Antonín Koláček si má odsedět nejdelší 52 měsíců, Marek Čmejla dostal 48 měsíců, Jiří Diviš 46 měsíců, Oldřich Klimecký 37 měsíců a Petr Kraus 16 měsíců (zbylých 20 má podmínečných). Šestý obžalovaný, šestaosmdesátiletý bývalý vysoký manažer Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, Belgičan Jacques de Groote zaplatí pouze pokutu a náklady řízení. Poslední ze souzených Luboš Měkota se rozsudku nedočkal, letos v březnu zemřel, a před spravedlností tedy zůstal nevinen. „Zlegalizovaly“ se tím také jeho peníze.

Švýcaři posoudili někdejší manažerský odkup Mostecké uhelné z jejích vlastních peněz a další pikle poměrně drsně, o to víc zaráží, jak v celé věci propluli Pudil s Bobelou, kteří mohou nakonec spolu s Tykačem inkasovat významnou náhradu údajné škody, kterou nárokovali.

Proto připomínáme speciálně úlohu těchto dvou mužů v kauze MUS citací z článku, který jsme pouze pro předplatitele uvedli v červnu letošního roku:

Byl to právě Pudil, který hrál klíčovou roli. Do tehdejší MUS nastoupil v roce 1998, v době, kdy hnědouhelného těžaře za jeho vlastní peníze převzala skupina vedená Antonínem Koláčkem. Už o rok později Pudil přivádí k privatizátorům Pavla Muselu, obchodníka se zbrojním materiálem. Přes něho byla odeslána provize k lidem okolo Stanislava Grosse. Následně v roce 1999 Koláčkova parta získala státních cca 46 procent od státu za 650 milionů korun. Pudil a více v ústraní se pohybující nevýrazný finanční ředitel Bobela po několika letech Koláčka přesvědčili, aby jim dal/prodal část firmy. Oba dostali po deseti procentech.

Později došlo k tomu, že o někdejší MUS se ucházel ČEZ a nabízel zhruba deset miliard korun. Pudil ale do hry vtáhl Pavla Tykače, kterého přesvědčil, že hodnota firmy je dvacet miliard. ČEZ neuspěl a do mosteckého uhlí vstoupil Tykač. Při následných transakcích, týkajících se vypořádání se Pudilovi s Bobelou podařilo ovládnout lichtenštejnské vehikly Koláčka a Luboše Měkoty, na které doputovalo přes deset miliard korun. Další peníze získali na dividendách a ve finále více než deset miliard od Tykače za prodej svého podílu.

Nabyté peníze úspěšně investovali do solárních a dalších obnovitelných zdrojů, vstoupili do Lučebních závodů Draslovka, podnikají v realitách a účastí se soudu v Bellinzoně, kde se domáhají spolu s Pavlem Tykačem přes Czech Coal Services 6 264 572 219 korun.
-mot-,-pes-

Předcházející článek

Dosud stěžejní firma nadějného průmyslníka vydělala za posledních pět let přes miliardu po zdanění

Následující článek

Vedení stuttgartské LBBW rozhodlo, že českou dceru LBBW Bank CZ prodá České spořitelně