Vedení stuttgartské LBBW rozhodlo, že českou dceru LBBW Bank CZ prodá České spořitelně

Představenstvo stuttgartské Landesbank Baden-Württemberg ve středu rozhodlo, že českou dceru LBBW Bank CZ prodá za 50 milionů eur České spořitelně. Igor Kim se svojí vyšší nabídkou neuspěl. Obchod není ale ještě podepsán. Tlačí ho především člen představenstva České spořitelny Daniel Heler. Naopak šéf celé Erste Andreas Treichl není akvizici příliš nakloněn.

Pro německou banku ale obchod bude bolestivější, než se může na první pohled zdát. Z banky totiž budou do speciální společnosti vyvedeny problematické úvěry ve výši 4 až 5 miliard korun. Jejich správou budou zřejmě pověřeni současní šéfové LBBW Bank CZ Gernot Daumann a Juraj Černička. Banka aktuálně má půjčeno firmám kolem 17 miliard korun. Kolem třiceti procent z toho tedy bude vyvedeno. V portfoliu mají silné postavení půjčky realitním firmám (kolem 4 miliard) a fotovoltaikám (kolem 2 miliard).

Stuttgartská centrála si kromě toho vytáhne dva velké a bonitní klienty. Jde o majitele CTR group Jiřího Mušku a skupinu Schwarz-Gruppe, která zastřešuje řetezce Lidl a Kaufland.

Pokud se kupcem skutečně stane Česká spořitelna, LBBW Bank CZ postupně zanikne. Stejně tak drtivá většina dosavadních pracovních míst v bance.

Prodej Kimovi by měl fatální následky. Po zprávě, že je jedním ze dvou zájemců, vybral z banky značný obnos jeden z významných českých podnikatelů. Firmy typu ČEZ, EGAP, penzijní fondy nebo stavební spořitelny by ho zřejmě následovaly.
-mot-

Předcházející článek

Dosti neuvěřitelní vítězové kauzy MUS: Petr Pudil a Vasil Bobela

Následující článek

Kauza MUS: Na trhu se nabízí firma jednoho z odsouzených