Energetický a průmyslový holding definitivně zrozen, se zpozděním čtyř měsíců

Daniel Křetínský už není partnerem slovenské finanční skupiny J&T. Na plný plyn se ujímá řízení dnes ustaveného Energetického a průmyslového holdingu, v němž drží pětinový podíl. O zbytek se rovným dílem dělí PPF a J&T, která dosud aktiva holdingu vlastnila. Holding měl vzniknout už letos v červnu. Některé bleskové akvizice ze strany J&T jeho vznik oddálily o čtyři měsíce.

Uskupení více než dvaceti firem, které přechází do Energetického a průmyslového holdingu, loni vykázalo konsolidovanou EBITDA ve výši 4,3 miliard korun. Více než polovinou se na ní podílely United Energy a Pražská energetika, v níž drží 41,1 procentní podíl. Další podstatný nárůst by měl přijít se začleněním majetkových účastí v německé hnědouhelné firmě Mibrag, International Power Opatovice a Elektrizace železnic Praha.

Řízení holdingu bude obstarávat Křetínský a jeho lidé, kteří obsadí představenstvo. V dozorčí radě zasednou za J&T Ivan Jakabovič, Martin Fedor a Miloš Badida. Zájmy PPF budou hájit Jiří Šmejc, Ladislav Bartoníček a Robert Ševela. V budoucnu může dojít k drobnějším změnám v akcionářské struktuře. V případě značných úspěchů a tučných zisků, jisté podíly od všech tří stávajících akcionářů získají Křetínského lidé. Může jít až o jednotky procent.
-mot-

Předcházející článek

Sisákův mistrovský kousek, olomoucký závod bývalé Setuzy prodal Američanům za 40 milionů eur

Následující článek

Na gymnáziu manželů Kellnerových se vyskytla prasečí chřipka