Sisákův mistrovský kousek, olomoucký závod bývalé Setuzy prodal Američanům za 40 milionů eur

Evropské vedení amerického koncernu Archer Daniels Midland ze sebe udělalo pořádné hlupáky. Naopak dvaačtyřicetiletý Petr Sisák prokázal pověst zdatného a mazaného obchodníka. Američanům dokázal prodat bývalý olomoucký závod Setuzy za 40 milionů eur, což představuje více než miliardu korun.

Reálná hodnota továrny se pohybuje na úrovni zhruba šedesáti procent. Noví majitelé do silně podinvestovaného podniku budou muset nalít další stovky milionů korun. „Olomoucká Setuza“ kromě rafinerské činnosti vyrábí rostlinné oleje a disponuje silem o skladovací kapacitě kolem třiceti tisíc tun řepky.

Olomoucká továrna v minulosti patřila Setuze. Někdy před dvěma lety se stala součástí skupiny Via Chem Group, kterou kontroluje Petr Sisák. Klíčové majetky Via Chem Group představují Spolek pro chemickou a hutní výrobu, STZ, STZ Development a Oleofin. Jistý podíl ve skupině drží i bývalý generální ředitel Spolku Martin Procházka. Za významného akcionáře se považuje i Miroslav Babej-Kmec. Sisák s Procházkou jsou ale jiného mínění. A to je rozhodující.

O fabriku na střední Moravě se také zajímali Andrej Babiš, Oszkár Világi nebo Ján Sabol. Jelikož jsou o olomouckém podniku poměrně slušně informováni, nemohli cenově Američanům konkurovat.

Sisákův prodejní úspěch je velmi dobrou zprávou zejména pro Spolek pro chemickou a hutní výrobu. Kolabující společnost je prozatím zachráněna. Sisákem utržené peníze posloužily zejména na platby úvěrů nervózním bankovním domům.

Web motejlek.com v blízké době přinese informaci o tom, kolik Petr Sisák dluží svému příteli na útěku Tomáši Pitrovi. Jde o hodně zajímavé peníze.
-mot-

Předcházející článek

Odešel Bruce Wasserstein, legenda Wall Streetu s polskými kořeny

Následující článek

Energetický a průmyslový holding definitivně zrozen, se zpozděním čtyř měsíců