Energetický a průmyslový holding postoupil, je ve hře o polskou energetiku Enea

Energetický a průmyslový holding vedený Danielem Křetínským bude bojovat o čtvrtou největší energetickou firmu v Polsku. Tamější ministerstvo státního pokladu ho vybralo jako jednoho z pěti zájemců, s nimiž bude o prodeji 51 procent firmy jednat. Český holding v současné době zápolí o čtyři velké energetické firmy (aktiva), jejichž akviziční hodnota přesahuje 150 miliard korun.

Polská média v souboji o Eneu favorizují francouzské koncerny Electricité de France (EdF) a GdF Suez. Prý nabídly nejvyšší částku. V přepočtu by měla převyšovat 30 miliard korun. Český Energetický a průmyslový holding určitě výrazněji nezaostal a je stále ve hře.

Ještě dál je v případě privatizace Energy, třetí největší polské energetiky. Tam je dokonce v úplném finále. Stojí proti němu pouze domácí obr PGE Polska Grupa Energeticzna. Zde bude pro vítězství potřeba vyplatit výrazně přes 40 miliard korun.

O ještě větší kořist bojuje Energetický a průmyslový holding v Německu. Akvizice energetické divize koncernu Evonik by mohla vyjít na zhruba 70 miliard korun (jde o první nástřel). Soupeři o páté největší německé energetické aktivum nejsou tak silní jako v Polsku.

Ať to dopadne jakkoli, šéf EPH Daniel Křetínský si troufá a rozhodně se nedrží při zdi. Například spolumajitel Penty Jaroslav Haščák, který ma ve skupině na starosti energetiku, je o hodně opatrnější. Elektrárny Opatovice, Energa a teď i Enea se mu proto vyhly pověstným obloukem.
-mot-

Předcházející článek

Ministr John děsí Sazku

Následující článek

Euronews versus Léko Media Group