EPH dnes získá nejvyšší komín v Německu a přilehlý důl

Aktiva Energetického a průmyslového holdingu (EPH) se dnes rozrostou o německou elektrárnu Buschhaus a blízký hnědouhelný důl Schöningen, oboje z majetku koncernu E.ON. Nestane-li se něco zcela mimořádného, bude smlouva o prodeji podepsána v horizontu několika hodin.

Povrchový důl Schöningen v helmstedtské oblasti je hlavním dodavatelem hnědého uhlí do Buschhausu, elektrárny s čistým instalovaným výkonem 352 MW a s 307 metrů vysokým komínem (spolu s komínem elektrárny Chemnitz-Nord jde o nejvyšší komín v celém Německu). Obě aktiva přešla pod E.ON v rámci pohlcení tradiční báňské a energetické společnosti Braunschweigischen-Kohle-Bergwerke v roce 2008.

V dole se lignit těží od konce sedmdesátých let minulého století a kapacita je odhadována jen do roku 2017. Z toho důvodu také E.ON k tomuto datu plánoval ukončení provozu nejen v dole, ale i v Buschhausu.

Do hry ale vstoupil Daniel Křetínský s EPH, který si na elektrárnu brousil zuby už několik let. Počátkem letošního roku do ní zaťal první drápky, když do Buschhausu začal vozit uhlí z 200 kilometrů vzdálených dolů společnosti Mibrag, patřící pod EPH, respektive EP Energy. Zatím je to podle smlouvy s E.ON pouze 200 tisíc tun ročně, teď je jasné, že se dodávky budou zvyšovat, čímž se životnost elektrárny fungující od roku 1985 prodlouží.

EPH akvizici provádí prostřednictvím své dcery EP Energy, která už od loňského roku vlastní 41,9 procent v elektrárně Schkopau a dělá si zálusk ještě na akvizici elektrárny Lippendorf od švédského Vattenfalu. Ta leží v těsném sousedství mibragských dolů, z nichž bere uhlí.

Jednání ohledně akvizice Buschhausu běžela od roku 2010. motejlek.com je poprvé zmínil 26. prosince téhož roku.
-pes-

Předcházející článek

Igor Fait ovládl další kus slovenské Senice

Následující článek

Koncentrace vlastnictví ve významné a tradiční tuzemské společnosti