EPH nabídl za Dětmarovice podle Petra Pauknera 950 milionů, on by s Gascontrolem dal miliardu

Cenové poměry tendru o černouhelnou elektrárnu Dětmarovice, patřící ČEZ, odhalil Petr Paukner, majitel a šéf skupiny Carbounion. Havířovská firma Gascontrol Power, v níž Carbounion Bohemia na jaře získala 20 procent, šokovala konkurenci nabídkou 1,3 miliardy. Právě Pauknerovy nové počty a neochota bank na takový nákup půjčit stojí za tím, že Gascontrol o Dětmarovice za původních podmínek ztratil zájem.

O ceně, kterou za Dětmarovice nabídl další vážný zájemce, Energetický a průmyslový holding (EPH), se zatím jen spekulovalo, že je menší než miliarda. Podle Pauknera to bylo opravdu o málo méně. „EPH nastřelil tu cenu velmi slušnou na obě strany, jak vůči ČEZu, tak i bojovnou vůči ostatním. My bychom do toho šli, kdyby ta cena byla kolem miliardy. EPH dal asi 950, ale to je riziko, které si můžete dovolit,“ řekl Paukner v rozhovoru pro motejlek.tv, který už brzy uvedeme.

ČEZ už v zásadě nic netlačí k prodeji jediné české černouhelné elektrárny, nabídky kolem miliardy ho nechávají v klidu. Paukner v jejím provozování ale vidí několik rizik, které větší cenu neumožňují. Dětmarovice mají na rozdíl od hnědouhelných elektráren, v jejichž dlouhodobých smlouvách na dodávky uhlí jsou klauzule o pohybu cen, jen krátkodobé smlouvy a kromě uhlí z OKD jsou závislé na polském, velmi nepředvídatelném trhu. „Uhlí se v Dětmarovicích kupuje z roku na rok. A v Polsku nemáte žádnou jistotu, že když klesá cena elektřiny, že bude lineárně klesat i cena uhlí. Může se tedy snadno stát, že při mizerné ceně elektřiny budete ještě platit relativně vyšší cenu za uhlí. Poláci sice přihlížejí tomu, co se děje na evropském a světovém trhu, ale rozhodující je pro ně jejich domácí trh,“ vysvětlil svůj pohled na věc Paukner.
-pes-

Předcházející článek

Skupina Penta Investments v Polsku blízko další podstatné akvizici

Následující článek

Petr Paukner ostře o polských investicích EPH a NWR