Petr Paukner ostře o polských investicích EPH a NWR

Černouhelný důl Silesia, který v jižním Polsku vlastní Energetický a průmyslový holding, je „disaster“, tedy katastrofa. V rozhovoru pro motejlek.tv to řekl Petr Paukner obchodník s uhlím, šéf a majitel skupiny Carbounion. Stejnou skepsi vyjádřil k dolu Dębieńsko těžební společnosti New World Resources.

Sám Paukner z Polska vozí uhlí z několika dolů a na obchody s Poláky má poměrně vyhraněný pohled. „Protože Polák cokoliv prodává, tak si to prodá nejradši sobě. A když ne, tak je to vždycky špatné. A nebo, což bylo počátkem devadesátých let, s nějakými politickými záměry,“ prohlásil Paukner.

Proto prý věděl už při slavném IPO společnosti NWR v roce 2008, kdy se její akcie prodávaly za 445 korun a později ještě o dvě stovky výše, že je cena vysoce nadstřelená mimo jiné kvůli mylnému hodnocení potenciálu dolu Dębieńsko.

„Věděl jsem, že Dębieńsko má pětku, to znamená problém s plynem, tedy veliké riziko, že to bude bouchat, má problém s vodou a uhlí je tam hrozně hluboko. Takže já obdivuju to IPO, Zdeněk Bakala je vynikající finančník, ale vůbec nedozírá, co se tam děje, a může dojít k velkému třesku, do kterého najedou všechny banky, které mají jejich bondy a tak dále.“

Stejně skeptický je k smyslu investice EPH do polského dolu Silesia. „To je velký disaster. Jedna velká černá díra. Také jsem to Danovi Křetínskému řekl.“ Co mu na to Křetínský, akcionář a šéf EPH, odpověděl, se dozvíte v rozhovoru s Petrem Pauknerem, který na motejlek.tv uvedeme v nejbližší době.
-pes-

Předcházející článek

EPH nabídl za Dětmarovice podle Petra Pauknera 950 milionů, on by s Gascontrolem dal miliardu

Následující článek

motejlek.tv: Petr Paukner, majitel a šéf skupiny Carbounion