Exministr dopravy Řebíček dotlačil Viamont k historickému zisku

Železniční, stavební a inženýrská firma Viamont loni vydělala rekordních 430,4 milionů korun po zdanění. Jde o vyšší číslo, než představuje souhrnný zisk za celou dobu její existence od devadesátých let. Jde o údaj za samotnou mateřskou společnost. Větší část zisku zřejmě pochází z prodeje dceřiné firmy Viamont Cargo.

Skupině se začalo dařit zejména po nástupu Aleše Řebíčka do křesla ministra dopravy v září 2006. Během úřadování někdejšího akcionáře Viamontu až do ledna letošního roku získala státní zakázky za miliardy a miliardy korun. Zejména od firem, které spadají pod ministerstvo dopravy.

Řebíček ve Viamontu vlastnil 33,42 procent. Po jmenování ministrem podíl prodal za více než čtvrt miliardy korun Miroslavu Plíhalovi. V roce 2006 Řebíčkovy akcie takovou hodnotu jistě neměly. Bezpochyby je ale vyšperkovaly státní zákazky získané v době Řebíčkova ministrování.

Tak už to v České republice chodí. Politické špičky na akciích vydělávat umějí. Nejlepším vzorem v nejhorším slova smyslu je Stanislav Gross. Pěkný kousek předvedl také Mirek Topolánek, který dokázal za 2,5 milionů korun prodat akcie, jejichž hodnota byla významně mínusová.
-mot-

Předcházející článek

Pokud skupina Penta získá PZL-Świdnik, čekají ji v Polsku drsné časy

Následující článek

Česká pojišťovna je povinna půjčit PPF/Generali až 17 miliard korun