Pokud skupina Penta získá PZL-Świdnik, čekají ji v Polsku drsné časy

Případný úspěch Aera Vodochody při privatizaci PZL-Świdniku se může proměnit v noční můru. Někdejší polský výrobce helikoptér a dnes subdodovatel západních leteckých koncernů „trpí“ dramatickým nadbytkem pracovní síly. Pokud Aero bude chtít podnik zdárně rozvíjet a především vydělávat, čeká polskou firmu podstatné snížení počtu zaměstnanců.

PZL-Świdnik je podle výše tržeb o něco menší než Aero. Zaměstnává ale zhruba 4 tisíce „pracantů“, zatímco Aero kolem 1300. Z toho jasně plyne, že polský podnik musí propouštět. To může být ale hodně nepříjemné. V Polsku mají odbory silné postavení a na cizince se dívají s nedůvěrou. “Jednání s odbory je součástí procesu dokončení transakce. Aero s nimi jedná o svojí strategii a plánech,” sdělil webu motejlek.com již dříve Martin Danko, mluvčí skupiny Penta, která je majitelem Aera.

Poláci nejsou zrovna vyhlášenými pracanty. Pokud by Aero redukovalo počet zaměstnanců na ekonomicky únosnou úroveň, společnost by mělo opustit nejméně 2500 lidí. V přepočtu by to znamenalo roční úsporu kolem jedné miliardy korun.

PZL-Świdnik je v České republice znám jako výrobce transportních vrtulníků W-3A Sokół. Česká armáda je získala na přelomu let 1995/1996, kdy je vyměnila s Polskem za stíhačky MiG-29. Polská firma dnes nevyrábí vlastní helikoptéry, podobně jako Aero je subdodavatelem velkých společností. Klíčovým zákazníkem je italská AgustaWestland, pro níž Poláci vyrábějí těla vrtulníků. Nejde o žádné složitější systémy, ale o pouhou plechařinu. AgustaWestland se o PZL-Świdnik také ucházela. Když neuspěla, rozjela proti Pentě poměrně silnou mediální kampaň.
-mot-

Předcházející článek

Kopřivnická Tatra se propadla do hrozivé ztráty

Následující článek

Exministr dopravy Řebíček dotlačil Viamont k historickému zisku