Hospodářská krize má v České republice první skutečně velkou oběť

Převzetí předlužených a prodělečných slovenských společností Slovenský hodváb a Slovkord naprosto zdemolovalo finanční stabilitu úspěšného českého výrobce. Skupina Kord, která je předním evropským producentem technických tkanin pro gumárny, geosyntetik pro stavebnictví a polyesterových vláken není schopna plnit svoje závazky. Pohybují se v řádu miliard korun.

Soud vyhlásil insolvenční řízení ve firmách Kordárna, Slovkord, Slovenský hodváb a Kordservice SK. Loni dohromady utržily více než čtyři a půl miliardy korun. V České republice a na Slovensku zaměstnávají kolem tisícovky lidí. Jenom Kordárna v roce 2007 exportovala produkci za 2,7 miliard korun. V letech 2002 až 2007 vydělala přes miliardu korun po zdanění. Loni ale vykázala ztrátu 181 milionů korun.

Kord se snažil finanční problémy řešit jednáním s financujícími bankami, které mu poskytly úvěr ve výši 133 milionů eur. Komerční banka, Česká spořitelna, ABN Amro, Calyon, OTP Banka Slovensko a Raiffeisenbank odmítly navýšit úvěrový rámec a odklad splátek. Klíčoví akcionáři skupiny v čele s Martinem Trnem se také snažili posledních zhruba devět měsíců najít nového investora. Za firmu požadovali kolem jedné miliardy korun. Stovky milionů pro sebe a větší část na vyplacení bank. Nepodařilo se. Dvaasedmdesátiletý Trn byl přitom skutečným hrdinou celého Horňácka.

Skupina Kord se pokusí o reorganizaci. Pokud neuspěje, dojde k řetězové reakci a budou následovat krachy dalších společností. Jde skutečně o velký a v regionu celého Slovácka naprosto zásadní podnik. Ještě poměrně nedávno byla hlavní firma holdingu Kordárna považována za velmi úspěšný podnik. V roce 2007 vydělala téměř 190 milionů po zdanění.
-mot-

Kordárna loni utržila 2,8 miliard Kč, zaměstnává 538 lidí.
Slovkord loni utržil 1,1 miliardy Kč, zaměstnává 324 lidí
Slovenský hodváb loni utržil 131 milionů Kč
Kordservice SK loni utržil 500 milionů Kč, zaměstnává 108 osob

Předcházející článek

Přesně před dvěma lety chytil úpal, měsíc poté se dokonale vypařil

Následující článek

Bída elektřiny a nenápadné kouzlo bílinského Humatexu