Hydroelektrárenský holding Energo-PRO dnes ráno koupil většinu státního podílu ve svých bulharských dcerách

Česká hydroenergetická skupina Energo-PRO vlastněná Jaromírem Tesařem a Jiřím Krušinou posílila ve svých bulharských dcerách. Tamější vláda prodávala 33 procent v Energo-Pro Grid (dříve E.ON Bulgaria Grid) a v Energo-Pro Sales (dříve E.ON Bulgaria Sales). Tesař s Krušinou dnes ráno koupili za vyvolávací cenu kolem 28 procent v Energo-pro Grid, čímž drží v klíčové firmě zhruba 95 procent. Část balíku získala i ve druhé společnosti, řekněme méně důležité. Jde o investici v řádu stovek milionů korun.

Energo-PRO letos v létě koupila od německého energetického giganta E.ON jeho distribuci elektřiny v Bulharsku za podstatně levnější peníz, než byla původní dohoda z konce roku 2011. Za 67 procentní podíl v E.ON Bulgaria nakonec Němcům zaplatila 95 milionů eur, přičemž ještě na konci loňského roku to mělo být 133 milionů. Energo-PRO získala na severovýchodě Bulharska 1,1 milionu zákazníků, kteří ročně odeberou asi 5,5 terawatthodin elektřiny. Operuje na území větším, než jsou Morava a Slezsko.

Energo-PRO díky akvizici dnes ovládá pětinu bulharského trhu s distribucí elektřiny. V zemi patří mezi největší zahraniční investory. Kromě distributora energie už roky vlastní osm vodních elektráren o celkovém instalovaném výkonu 103 megawattů. Energo-PRO v zemi určitě neřekla poslední slovo.
-mot-

Předcházející článek

ČEZ chce v Bulharsku elektrárnu na biomasu za 13 milionů eur

Následující článek

Penta Investments pozřela německý honovací koncern Gehring Technologies Holding