Penta Investments pozřela německý honovací koncern Gehring Technologies Holding

Penta Investments kupuje podle informací motejlek.com 75 procentní podíl ve společnosti Gehring Technologies Holding z bádensko-württemberského Ostfildernu. Smlouva byla podepsána před pár dny. Za výraznou majoritu v globálním lídrovi v oblasti honovacích strojů http://cs.wikipedia.org/wiki/Honov%C3%A1n%C3%AD zaplatí v přepočtu kolem 1,5 miliardy korun. Skupina zaměstnává kolem 650 lidí, drtivou většinu v Německu. Letos by měla v přepočtu utržit kolem 3,4 miliard korun.

Gehring se před pár lety dostal do vážných problémů. Čtvrtá generace rodiny vlastníků nezvládla krizi a o podnik přišla. V roce 2009 ho převzala menší/středně velká mnichovská private equity skupina Stargate Capital Borise Levina a Marka Hüsgense. Ta si ve firmě ponechá čtvrtinu.

Počátky Gehringu, mezi jehož hlavní zákazníky patří Volkswagen, General Motors, BMW, Ford, Daimler, Bosch, Audi, Liebherr, Caterpillar nebo Porsche, sahají do roku 1926. Firma má dvě továrny v Německu. Kromě centrály v Ostfildernu (Gehringstraße 28), také fabriku v Naumburgu. O tento závod v Sasku-Anhaltsku, tedy v někdejší NDR, přišla po druhé světové válce. Po spojení Německa si ho koupila zpět. Gehring dále vlastní továrnu na předměstí amerického Detroitu a menší závody/montovny v Číně, Indii, Brazílii a Francii.

Tržní pozice Gehringu na globálním trhu je unikátní. Jediným přímým konkurentem je německá rodinná společnost Nagel. Další hráč, americký Sunnen, se zaměřuje na menší a jednodušší stroje. Perspektiva honování je poměrně značná. Umožňuje totiž zajistit zvýšený výkon z motoru menšího objemu (spalujícího méně paliva), což odpovídá současným trendům.

Pro Pentu je akvizice Gehringu zásadní. Na německý trh sice vstoupila už v roce 2008, kdy převzala Gimborn (potrava, pomůcky a různé vymoženosti pro domácí zvířata), ale další nákupy se nezdařily. Nyní získává podnik, který je součástí německého hospodářství bezmála devadesát let a má silnou globální pozici. Penta bude nyní v Německu nahlížena jinak/lépe, což jí může otevřít cestu k dalším zajímavým akvizicím. Musí ale Gehring úspěšně rozvíjet. Pokud neuspěje, Německo se pro ni nakonec zavře.
-mot-

Předcházející článek

Hydroelektrárenský holding Energo-PRO dnes ráno koupil většinu státního podílu ve svých bulharských dcerách

Následující článek

Britové v ČEZ mají za úkol vymoci od Albánců zpět monstrózní pokutu