Investice do Ferrexpa se RPG Industries za sedm měsíců téměř zdvojnásobila

Jako výborný obchod zatím vypadá investice kyperské RPG Industries do železnorudného Ferrexpa. RPG Industries, která je majoritním vlastníkem společnosti New World Resources (majitel OKD), loni na podzim koupila čtvrtinový podíl za zhruba 122 milionů liber. Aktuální burzovní hodnota činí 241 milionů liber. Za sedm měsíců tedy RPG zhodnotila investici v přepočtu o 3,6 miliard korun.

Balík více než 147 milionů akcií Ferrexpa měla před dvěma měsíci koupit za 126,6 milionů liber New World Resources. Obchod se neuskutečnil. Situace na trzích totiž nevypadala ani zdaleka tak jako dnes. Akcie Ferrexpa se obchodovaly na třetinové úrovni oproti dnešní ceně.

Pokud by NWR akcie koupila, její zisk by za pár týdnů dosáhl téměř 3,5 miliard korun. To by se rozhodně hodilo. Černouhelná společnost za letošní první čtvrtletí propadla do ztráty.

Na Kypru zaregistrovaná RPG Industries je evropskou společností. Spadá pod RPG Partners, kterou vlastní skupina investorů reprezentovaná Zdeňkem Bakalou a Peterem Kadasem. Ferrexpo je registrováno ve Švýcarsku, železnou rudu těží na Ukrajině. Majoritním akcionářem je pětatřicetiletý oligarcha Kosťa Živago.
-mot-

Předcházející článek

Aero Vodochody pokročilo v jednání o převzetí polské PZL-Świdnik

Následující článek

Vítkovice opět vydělaly výrazně přes miliardu korun po zdanění