Vítkovice opět vydělaly výrazně přes miliardu korun po zdanění

Strojírenská společnost dokázala loni udržet zisk po zdanění vysoko nad hranicí jedné miliardy korun. Čistý zisk 1,37 miliardy korun je čtvrtým nejlepším dohledatelným výsledkem. Meziroční pokles představoval pouhých třináct milionů. Vlastní kapitál Vítkovic se přiblížil částce 8 miliard korun.

Téměř 80procentním vlastníkem Vítkovic je přímo a prostřednictvím VTK Securities společnost Vítkovice Holding. Tu kontroluje Jan Světlík, ale zhruba polovičním vlastníkem je stále i David Beran. Jeho akcie jsou v současné době v soudní úschově a Beran nemá na chod stojírenského holdingu absolutně žádný vliv. Celá skupina Vítkovice Machinery Group, kterou zastřešuje právě společnost Vítkovice Holding loni utržila kolem 25 miliard.

Do velkého strojírenského uskupení se pokoušejí mohutně nabourat KKCG Industry a její majitel Karel Komárek prostřední. Soudí se o Beranův podíl ve Vítkovice Holding a vlastní 10,2 procent ve Vítkovicích. KKCG Industry nedávno uspěla u Krajského soudu v Ostravě, který prohlásil za neplatné usnesení valné hromady Vítkovic z června 2007 o navýšení základního kapitálu společnosti.

Skupina Vítkovice Machinery Group podniká především v těžkém strojírenství, energetickém strojírenství, dopravním strojírenství, metalurgii, dopravě, službách, vyrábí ocelové láhve, ocelové konstrukce, hasicí techniku. Vítkovice byly založeny v roce 1828. Nejvýznamnějšími vlastníky byli Rothschildové, kteří uskupení ovládli v roce 1843, později se k nim přidali bratři Guttmannové. Ve Vítkovicích vládli až do druhé světové války.
-mot-

Předcházející článek

Investice do Ferrexpa se RPG Industries za sedm měsíců téměř zdvojnásobila

Následující článek

Kostlivci po IPB v knihách ČSOB stále žijí. Už „jen“ za 125 miliard