Kostlivci po IPB v knihách ČSOB stále žijí. Už „jen“ za 125 miliard

Zatímco v roce 2007 čelila Československá obchodní banka sedmi velkým žalobám a arbitrážím v celkové výši 135,5 miliard korun, loni jich bylo už jen šest a dosahovaly výše 125,1 miliard. Jde o dědictví po padlé Investiční a Poštovní bance. Rizika případné prohry má ČSOB většinou pokryta slibem odškodnění ze strany České národní banky.

V seznamu žalobců došlo meziročně ke třem podstatným změnám. Stát reprezentovaný ministerstvem financí navýšil žalovanou částku z 26,7 na 33,252 miliard korun. Naopak Nomural Principal Investment ponížila požadovanou sumu z 31,5 na 20,292. Mezi žalobci už nefiguruje zlínský Svit, který se ještě předloni domáhal 5,7 miliard.

Na druhé straně banka vystupuje také jako žalobce. Celkem 26 miliard by ráda vysoudila na firmách Nomura Principal Investment a Nomura International. Mezi žalovanými už nejsou Aladár Blaas a Libor Procházka. ČSOB po členech představenstva někdejší IPB předloni požadovala 3,63 miliard korun.

Za zmínku rozhodně stojí, událost ze 13. listopadu minulého roku, kdy Česká národní banka nařídila ČSOB odúčtovat z rozvahy pohledávku na ministerstvem financí. ČSOB se podřídila, ale je přesvědčena, že pohledávka je plně vymahatelná a nařízení ČNB není věcně správné. ČSOB se domáhá téměř 1,7 miliardy korun v mezinárodním arbitrážním řízení.
-mot-

Předcházející článek

Vítkovice opět vydělaly výrazně přes miliardu korun po zdanění

Následující článek

Zisk Sokolovské uhelné byl loni nejvyšší v historii