Zisk Sokolovské uhelné byl loni nejvyšší v historii

Sokolovská uhelná je dnes třetím největším tuzemským dobyvatelem hnědého uhlí a především druhým největším výrobcem elektrické energie. Loni se jí dařilo nejlépe v historii. Zisk před zdaněním dosáhl 2,85 miliard korun a čistý zisk pak 2,27 miliard. Meziročně si polepšila o více než 700 milionů. Výnosy společnosti činily 14,3 miliard a tržby vzrostly o miliardu na 10 miliard korun.

Společnost dnes profituje především z výroby a prodeje elektrické energie (paroplynový cyklus a teplárna) a tepla, za něž utrží více než za prodej uhlí. Firemní elektrárna ve Vřesové podstatně lépe zhodnocuje vytěžené uhlí z dolů Jiří a Družba. Majitelé Sokolovské proto počítají, že omezí prodej konkurenčním výrobcům elektrické energie. Z trhu by mohly ročně zmizet tři až čtyři miliony tun hnědého uhlí, což povede k růstu ceny fosilního paliva. Sokolovská uhelná loni prodala 3,1 TWh vlastní elektřiny a přes 2 Tj tepla.

Firma dnes disponuje rezervami hnědého uhlí ve výši zhruba 180 milionů tun. Prolomení limitů je nemožné. Při stávající výši těžby by jí zásoby vydržely ještě 18,5 let. Sokolovská uhelná se proto rozhodla k poměrně radikálnímu snížení dobyvatelské činnosti. Do tří let by se chtěla dostat na roční úroveň těžby kolem osmi milionů tun. V roce 2008 vykutala lehce přes 9,7 milionů tun, což představovalo meziroční pokles o půl milionu tun.

Největším akcionářem Sokolovské uhelné je se 40 procenty předseda představenstva a generální ředitel František Štěpánek. Po třiceti procentech drží ekonomický ředitel Jaroslav Rokos a renegát Jan Kroužecký. Společnost zaměstnává více než čtyři a půl tisíce lidí a za poslední čtyři roky vydělala 5,5 miliard korun po zdanění. Hodnota Sokolovské uhelné překračuje hranici jedné miliard dolarů.
-mot-

Předcházející článek

Kostlivci po IPB v knihách ČSOB stále žijí. Už „jen“ za 125 miliard

Následující článek

Vedení Českých aerolinií sabotuje privatizaci společnosti