Investice v Polsku se nekoná, NWR začíná přiznávat barvu

Holandská černouhelná těžební společnost New World Resources (NWR) oznámila ústy finančního ředitele Marka Jelínka, že zřejmě odloží investice. Jde především o multimiliardový projekt v polské lokalitě Dębieńsko. NWR na této investiční story postavila vstup na burzy v loňském roce. K tomu občas některý z šéfů firmy vypustil zmínku o Morcinku, Silesii nebo dokonce Bogdance.

Majitelům NWR, jejíž klíčový majetek představuje OKD, se podařilo zdánlivě nemožné. Přesvědčili téměř všechny, že mají skoro trojnásobek zásob uhlí, než jaká je čirá realita. Příběh zabral, mnozí investoři se chytili (Pavel Tykač nebo J&T mezi nimi nebyli) a nakupovali akcie společnosti až za 622 korun. Dnes se prodávají za zhruba 78 korun.

Dębieńsko nebylo od samého počátku reálným projektem. Alespoň ve viditelné a předvídatelné budoucnosti. NWR investici vyčíslila na 600 až 800 milionů eur. Dnes Jelínek mluvil už jen o 800 milionech. A to přitom cena těžebního zařízení poklesla. Ani tato částka ale nemá s realitou mnoho společného. Skutečná výše nákladů se pohybuje kolem 1,2-1,3 miliardy eur.

V lokalitě Dębieńsko se dá těžit v hloubce kolem jednoho kilometru. Návratnost investice je tedy tak trochu vrtkavá. Hlubinná těžba je prostě drahá. NWR loni hrála do karet vysoká cena uhlí. Zdálo se, že těžit se vyplatí, za téměř jakýchkoli okolností. Jenže, akcie a zisky černouhelných společností vystřelily díky několika historicky neopakovatelným událostem. Na jedné straně například stála obrovská potávka z Číny, kde byla nejkrutější zima za posledních padesát let, na straně druhé pak záplavy dolů v Austrálii a výpadky elektřiny v jihoafrických šachtách. Obě země patří mezi klíčové dodavatele uhlí na světové trhy.
-mot-

Předcházející článek

Agrofert pohltil ZD Křečhoř, už hospodaří na 53 tisících hektarech půdy

Následující článek

RPG Industries, majoritního vlastníka NWR, opouštějí dva američtí akcionáři