RPG Industries, majoritního vlastníka NWR, opouštějí dva američtí akcionáři

Společnost RPG Industries přijde během čtyř měsíců o dva akcionáře. Zpráva byla zveřejněna na webových stránkách londýnské burzy. First Reserve prodá 14,25 procent a American Metals and Coal International 4,75 procent. Podíly koupily v roce 2005 za 232 milionů dolarů. RPG Industries drží 63,8 procent v New World Resources*, která vlastní českou černouhelnou firmu OKD.

Obě americké společnosti podíly získaly od RPG Partners. Té samé firmě je zase prodají. Majiteli RPG Partners, která bude opět vlastnit sto procent RPG Industries, jsou Crossroads Capital Investments Petera Kadase a jeho rodiny, Zdeněk Bakala a další, dosud nezveřejněné osoby. Účast amerických firem v akcionářské struktuře RPG Industries výrazně zvěrohodnila vstup dceřiné NWR na burzy v Praze, Londýně a Varšavě.

Evropská společnost RPG Industries je z daňových a jiných důvodů zaregistrována na Kypru. Jde o nástupce Charles Capitalu, Karbon Investu a RPG Industries. Její klíčový majetek představují 63,8 procent v New World Resources a čtvrtina ve Švýcarsku zaregistrované a na Ukrajině působící společnosti Ferrexpo. Aktuální tržní kapitalizace obou majetků aktuálně dosahuje 19,5 miliard korun. Ještě loni v létě byla hodnota podílu jen v NWR vyšší než 100 miliard Kč. Společnost také disponuje nezanedbatelnou finanční sumou. Jen v květnu 2008 získala při prodeji akcií NWR téměř 30 miliard korun.
-mot-

*) New World Resources disponuje prokázanými zásobami černého uhlí ve výši 122 milionů tun. Při loňské výši těžby nevydrží ani deset let.

Předcházející článek

Investice v Polsku se nekoná, NWR začíná přiznávat barvu

Následující článek

Brněnský výrobce léků Pliva – Lachema prodělal 405 milionů, má na kahánku