Jádro míří na poušť a s ním i česká společnost I & C Energo

Třebíčské firmě I & C Energo, klenotu české energetiky, podezřele vyvedenému z majetku skupiny ČEZ, se díky úzké vazbě na americkou Westinghouse Electric Company rýsuje zajímavá budoucnost v Saúdské Arábii. Američané ji šejkům představili jako důležitého spojence při plánované výstavbě prvních saúdskoarabských jaderných elektráren.

Saúdská Arábie, pokrytá z šedesáti procent pouští a dosud energeticky závislá pouze na ropě, může být ternem pro světové jaderné developery. Tamní vláda s důrazem na diverzifikaci zdrojů energie nechala už v roce 2010 vzniknout orgánu King Abdullah City for Atomic and Renewable Energy s úkolem vybudovat v zemi do roku 2030 šestnáct jaderných reaktorů se souhrnným instalovaným výkonem 25 gigawattů. To představuje víc než deset Temelínů a víc než polovinu současného instalovaného výkonu všech saúdských elektráren.

V roce 2011 Saúdská Arábie uzavřela dohodu s Francií o mírovém využití jaderné energie a následně francouzská Areva podepsala memorandum s největší saúdskou stavební firmou Saudi bin Laden Group. Nedávno ale do hry vstoupil i americký konkurent Arevy Westinghouse. Saúdům se byl představit s nabídkou bloku AP1000 pro první chystanou jadernou elektrárnu, jejíž výstavba by měla začít v roce 2016 s dokončením v roce 2022. Jde o stejnou technologii, kterou Američané nabízejí ČEZ pro dostavbu Temelína. Pro tento typ reaktoru je klíčovým dodavatelem řídících systémů třebíčská I & C Energo, proto byli její zástupci součástí americké delegace v Rijádu.

Spoječnost I & C Energo, od loňska vlastněná maďarskými strojírnami Olajterv, patřila až do roku 2008 do skupiny ČEZ. Její prodej maďarskému MOLu a následně Olajtervu vykazuje mnoho podezřelých okolností, na něž jsme počátkem roku upozronili. Stále čekáme na zprávu, kterou si od ČEZ vyžádal zástupce hlavního akcionáře, ministr financí Miroslav Kalousek.
-pes-

Předcházející článek

Martin Roman a Oszkár Világi se stali akcionáři MOLu

Následující článek

Energetický a průmyslový holding přebírá 49 procent Stredoslovenské energetiky