Jozef Janov končí v Pentě. Odmítl nabídku stát se partnerem, spojí síly s Babišem

Private equity skupinu Penta Investments opouští po deseti letech jedna z klíčových postav a muž, který řídil nejziskovější jednotlivý obchod Penty. Čtyřiatřicetiletý investiční ředitel Jozef Janov odmítl nabídku stát se sedmým partnerem/spolumajitelem a spouští vlastní byznys. Zakládá investiční fond, v němž bude jeho klíčovým partnerem majitel Agrofert Holdingu Andrej Babiš. Startovní kapitál se bude pohybovat v řádu miliard korun. Už dnes je možné říct, že jde o personální událost roku v českém byznysu.

První ostruhy Janov získával při akvizici a následném prodeji Severomoravských vodovodů a kanalizací Ostrava, kde Penta vytvořila zisk 175 milionů eur. Po odchodu Martina Štefunka, dnes muže číslo dvě v PPF, převzal projekt Fortuna a zrealizoval s ní na burzách v Praze a ve Varšavě první a zatím jediné IPO. Zřetelných úspěchů dosáhl v Polsku, kde od roku řídil expanzi Penty. Zatím zásadní byla akvizice a pozdější prodej Žabky. Zde Penta realizovala historicky nejvyšší zisk ve výši kolem 250 milionů eur. Posledním velkou akvizicí za níž stál byla koupě poloviny velké maloobchodní skupiny EMPIK. Nevyšel mu ale projekt Okna Rabien, kde Penta odepsala kolem 600 milionů korun.

Jozef Janov v současné době řídí 25 až 30 procent enterprise value celé skupiny Penta Investments. K Janovovým transakcím je ještě dobré připomenout, že jsou tržně čisté a nijak se na nich nepodílel stát nebo jím kontrolované instituce. Vždy pro Pentu nakupoval od privátních vlastníků a prodával velkým nadnárodním korporacím/investorům/fondům.
-mot-

Předcházející článek

Výrazně nejvyšší nabídku na Net4Gas dalo konsorcium Allianz/Borealis

Následující článek

Čarovný Mlyn pod Karpatami