Kalouskův pasáček Háva převedl české majetky a odstěhoval se do Švýcar

Dvaapadesátiletý Richard Háva udělal minulý rok několik zásadních rozhodnutí. Na syny Petra (22) a Martina (25) převedl podíly ve firmách Omnipol a Zenit. Oba získali po 29 procentech Omnipolu a po 32 procentech Zenitu. Háva, za jehož prodlouženou ruku v české politice je dlouhodobě považován exministr financí Miroslava Kalousek, kromě toho změnil trvalé bydliště. Pražské Lysolaje vyměnil za Conches poblíž Ženevy.

Silnou pozici Hávy na české politické scéně dobře ilustruje následující „drobnost“. V roce 2007 poskytla ještě tehdy jím kontrolovanému Omnipolu financování holandská J&T Private Equity. Slovenská finanční skupina J&T si zřejmě prostřednictvím Hávy sichrovala pozici na české politické scéně. Oproti tomu získala do zástavy budovu cetrály Omnipolu na Praze 1.

Omnipol obchoduje s vojenským materiálem a vlastně se vším, co se namane. Loni dosáhl obrat ve výši dvou miliard korun a vydělal 31 milionů po zdanění. Loňský obrat obchodní společnosti Zenit se pohyboval kolem 500 milionů korun.
-mot-

Předcházející článek

Bankovní úvěry Agrofertu překročily miliardu eur. Jaká je dnes hodnota tohoto mamutího holdingu?

Následující článek

Potvrzeno: kolabující České aerolinie mají zápornou hodnotu