Karel Komárek si zaplatil sérii inzerátů, v nichž se sám sobě omlouvá

Spory mezi miliardáři Davidem Beranem a Karlem Komárkem prostředním občas nakynou do zcela absurdních rovin. Naposledy slušnou dávku narcismu předvedl Karel Komárek. V časopise TÝDEN si zaplatila advokátní kancelář, která ho zastupuje, trojí opakování inzerátu s tímto zněním: „Já, David Beran, se tímto omlouvám panu Karlu Komárkovi, že jsem v rozhovoru pro toto periodikum ve vztahu k němu, bez jakýchkoli důkazů a indicií, uvedl obavy z realizace fyzických či jiných útoků na moji osobu.“

Na první pohled to zcela jasně vypadá, že inzerát si objednal a zaplatil David Beran. Ve skutečnosti více než půl milionu korun vynaložili advokáti, potažmo Karel Komárek.

Prapůvod tohoto příběhu leží v rozhovoru, který Beran poskytl TÝDNU v prosinci roku 2006. Podle Komárka o něm Beran pronesl lživé a nepravdivé výroky. Proto ho zažaloval o 100 milionů korun plus omluvu. Žalobu ve stejné výši nechal Komárek sepsat i na časopis TÝDEN.

Soudce Krajské soudu v Praze Vojtěch Cepl mladší Komárkovu žalobu na Berana smetl. Prohlásil, že tato kategorie lidí má hranice slušnosti posunuty jinam. Komárek se odvolal k Vrchnímu soudu a ten mu dal zčásti za pravdu. Soudkyně Zdenka Ferešová rozhodla, že se Beran musí Komárkovi na stránkách TÝDNE omluvit (výše zmíněný vytučněný text) a zaplatit 100 tisíc korun. Historik a novinář Petr Zídek Ferešovou označil za jednu z přadlen české justice.

Beran proti rozsudku podal dovolání k Nejvyššímu soudu. „David Beran ignoruje pravomocný rozsudek. Dodnes také nezaplatil soudem stanovenou pokutu,“ řekl ke „kauze inzerátů“ Komárkův mluvčí Dan Plovajko.
-mot-

Předcházející článek

Česká karta v rusko-ukrajinských atomových půtkách

Následující článek

Zdatný Miroslav Jansta se stane prezidentem českých košů