Česká karta v rusko-ukrajinských atomových půtkách

V pondělí se v českém tisku objevila informace o možné výstavbě ruské továrny na výrobu jaderného paliva v České republice. „Rusové uvažují o možnosti postavit v Česku továrnu na jaderné palivo“. Článek pod tímto názvem, uveřejněný na titulní straně ekonomického deníku E15, vyvolal v Čechách vlnu napětí a zájmu o to, zda existuje alespoň potenciální možnost, že by taková továrna mohla být opravdu postavena. Pravděpodobnost, že by se tak stalo, je ale minimální.

Rozruch způsobil Vasilij Konstantinov, viceprezident ruské korporace TVEL, jednoho z největších světových výrobců jaderného paliva a od příštího roku monopolního dodavatele pro české jaderné elektrárny. V rozhovoru pro ruský rozhlas, který následně E15 citovala, Konstantinov prohlásil, že TVEL by měl zájem o výstavbu továrny na jaderné palivo v Česku.

„Není se čeho obávat, továrna na výrobu jaderného paliva nejspíš v České republice vybudována nebude“, míní ruský expert na jaderné technologie Alexandr Uvarov, který je také šéfredaktorem internetových stránek atominfo.ru. Podle jeho názoru jsou výroky o možné výstavbě továrny v české kotlině součástí informační války TVELu. Války o co? O možnost postavit továrnu na jaderné palivo na Ukrajině.

Koncem loňského roku se TVEL ocitl v obtížné situaci. Europská komise ho začala vyšetřovat, zda se v rámci České republiky, Slovenska, Maďarska a Bulharska, nestal monopolem. V dobách východního bloku si tyto země na základě sovětských technologií postavily jaderné elektrárny. „Rusko je znepokojeno vyšetřováním činnosti korporace TVEL v Evropě“, prohlásil 30. dubna ruský ministr energetiky Sergej Šmatko. Aniž by Moskva vyčkala na verdikt Evropské komise, rozhodla se vybudovat výrobní kapacity na jaderné palivo v jiné zemi.

Ideálním místem pro výstavbu je Ukrajina. Nabízí veškeré podmínky. Na Ukrajině se těží zirkonium, tedy kov, z něhož se vyrábějí korpusy palivových článků a také uran. Kromě toho tam stojí nachází největší počet reaktorů typu VVER (sovětského typu) ze všech zemí kromě Ruska, což znamená zcela jistý odbyt pro jaderné palivo.

Podle rozhodnutí ukrajinské vlády musí být smlouva na výstavbu továrny na jaderné palivo podepsána do 15. července. Uchazeči o výstavbu jsou dva – TVEL a Westinghouse. Jestliže továrnu ve spolupráci s Ukrajinci nakonec budou stavět Američané, Westinghouse získá přístup k technologiím na výrobu paliva sovětského (ruského) typu.

Na podzim loňského roku se TVEL rozhodl, že se nebude spoléhat na vyjednávání s Kyjevem, a uskutečnil na ministerské úrovni několik jednání o možné výstavbě továrny na Slovensku. Slováci v nejbližší době dokončí několik nových bloků jaderných elektráren. S českou stranou zatím žádná jednání ani kontakty neproběhly.

S blížícím se datem 15. července, roste nervozita. Podle názoru expertů atominfo.ru je informace o tom, že by TVEL mohl stavět v Česku, součástí informačního tlaku na Ukrajinu: cosi ve smyslu „my si to můžeme postavit i jinde“. Pravdou je, že může. V Česku to ale nejspíš nebude.
Natallia Sudliankova (www.ptel.cz) pro motejlek.com

Předcházející článek

Jan Řehák a jeho více než 600 milionová sekera

Následující článek

Karel Komárek si zaplatil sérii inzerátů, v nichž se sám sobě omlouvá