Konkurs Kreditní banky Plzeň se chýlí ke konci, věřitelé přišli téměř o 13 miliard korun

Kreditní banka Plzeň přišla o bankovní licenci v létě 1996, od konce roku 1998 je v konkursu. Řízení se blíží ke svému konci. Konkursní správkyně už všechno sečetla. Uznané pohledávky druhé třídy dosáhly 13,4 miliard korun. Výtěžek po zkrachovalé bance činí pouhý zlomek – 467,5 milionů korun, což představuje 3,5 procent.

Pozice dominantně největšího věřitele přináleží České pojišťovně, která Kreditní banku minimálně od roku 1993 ovládala. V době, kdy Česká národní banka peněžnímu domu odebrala licenci, pojišťovna vlastnila přes 65 procent. Uznané pohledávky České pojišťovny vůči Kreditní bance Plzeň se přiblížily 8,3 miliardám korun. Z výtěžku na ní připadne kolem 290 milionů Kč. Celní správě České republiky a nadřízenému ministerstvu financí v bance uvízlo přes 2,6 miliard.

Ve statutárních orgánech zplundrované banky se objevila některá velká jména spojená s budováním kapitalismu v Čechách. Například jeden z kmotrů později padlé IPB Otakar Jurečka, Aleš Minx z PPF, Motoinvest zastupovali v letech 1994 až 1996 Libor Sadílek a především Pavel Tykač.
-mot-

Předcházející článek

Kofola loni vydělala 6x víc než v roce 2008, tržby přesáhly 10 miliard korun

Následující článek

Soudkyně Vacková bleskově smetla šikanu Ulricha Schölera