Křetínský si plní sen, za 22,5 miliard korun kupuje i s dluhem International Power Opatovice

Brzy čtyřiatřicetiletý Daniel Křetínský zdárně vykročil k budování obrovského energetického impéria, které je jeho životním snem. Od britské společnosti International Power kupuje za 22,5 miliard korun International Power Opatovice. 17,7 miliard korun dostanou Britové v penězích, zbylých 4,8 miliard představuje převzetí dluhu. Britská společnost na transakci s International Power Opatovice vydělá 380 milionů liber po zdanění, což představuje 11,5 miliard korun.

Kupcem International Power Opatovice bude některá ze společností skupiny J&T, poté bude energetická firma převedena na Energetický a průmyslový holding, který bude řídit a spoluvlastnit Křetínský. Ten se také domluvil s polostátním holdingem ČEZ, že mu obratem prodá 48,67 procentní podíl v Pražské teplárenské, jejíž perlou je mělnická elektrárna zastřešená firmou Energotrans. Křetínského partnerem je také Dalkia, která vlastní superdůležité jedno procento Pražské teplárenské.

Rodící se energetický a průmyslový holding díky akvizici Opatovic předstihne Sokolovskou uhelnou a stane se po ČEZ druhým největším tuzemským výrobcem elektrické energie. Dosavadní tuzemský instalovaný výkon představovaný zdroji spadajícími pod United Energy a Plzeňskou energetiku dosahuje téměř 330 megawattů. Nyní získá J&T dalších 600, z čehož si 363 opatovických ponechá. Bude tak mít téměř 700 megawattů, což je o zhruba deset procent více, než má Sokolovská uhelná ve Vřesové. Dalších 117 megawattů představuje její podíl na německém Mibragu.

Křetínský v souboji o Opatovice porazil skupinu Czech Coal Pavla Tykače, Vasila Bobely a Petra Pudila. Bude enormně zajímavé sledovat další vývoj. Opatovická elektrárna je totiž závislá na uhlí od Czech Coal, stejně tak i Energotrans. Křetínský má v tomto „civilizačním střetu“ zřejmě navrch. Letos totiž koupil spolu s ČEZ německou hnědouhelnou firmu Mibrag. Doprava německého uhlí do Opatovic je sice drahá, ale v případě potřeby může nahradit mostecké uhlí.

Vše bude záležet na dohodě o dodávkách mezi Opatovicemi a Czech Coal. Jednání budou hodně drsná. Czech Coal se už dala slyšet, že podá protesty u českého a evropského antimonopolního úřadu. Dokončení transakce mezi International Power a J&T by podle Tykače a spol. výrazně posílilo dominantní postavení kupující strany na relevantních trzích.

Další ze spolumajitelů Czech Coal Pudil si postěžoval, že jeho skupina nedostala možnost předložit International Power svoji nabídku. Možná to bude tím, že sláva majitelů Czech Coal a jejich předchůdců v Mostecké uhelné dorazila až do londýnské centrály International Power na Queen Victoria Street. Britové se jí zřejmě vyděsili.
-mot-

Předcházející článek

Český drogistický magnát Martin Moravec slupne další slovenskou firmu

Následující článek

PPF Group chce získat výlučnou kontrolu nad pankráckými mrakodrapy