Kunovický Evektor bude u ruského Uljanovsku vyrábět svoje dopravní letadlo EV-55 Outback

Český výrobce malých letadel Evektor letos představil EV-55 Outback, po čtyřiceti letech v Česku nově vyvinutý dopravní letoun. Stroj je schopen přepravovat až čtrnáct osob. Evektor vlastněný Jaroslavem Růžičkou, Liborem Duchtíkem a Josefem Vávrou je připraven EV-55 vyrábět v Rusku, které představuje pro nové letadlo zřejmě vůbec nejzajímavější trh.

Před pár dny učinil Evektor důležitý krok. Jaroslav Růžička podepsal s gubernátorem Uljanovské oblasti Sergejem Morozovem Dohodu o záměru. Ta předpokládá výrobu stroje EV-55 Outback v nově vybudované továrně ve Volze poblíž města Uljanovsk. Vývoj letounu přišel na zhruba miliardu korun a podílelo se na něm téměř dvacet subjektů.

Pro Rusy je EV-55 velmi atraktivní – je osazen dvěma turbovrtulovými motory Pratt & Whitney, stojí zhruba 1,9 milionu dolarů, je schopen doletět až dva tisíce kilometrů při rychlosti 400 km/h, pojme devět až čtrnáct pasažérů nebo lehce přes 1800 kilogramů nákladu. V Rusku operuje velké množství malých regionálních přepravců, pro něž jsou tyto parametry zajímavé. Podpora regionální vlády v čele se silným Morozovem dává projektu velké šance na úspěch.
-mot-

Předcházející článek

Hušákem vedená Sazka se mohutně propadá ve všech hlavních ukazatelích

Následující článek

Co se děje v íránském Búšehru