Letiště v Odolené Vodě se o rok zpozdí, bude ale mít Wizz Air a easyJet

Vybudování budoucího mezinárodního letiště by mělo přijít zhruba na dvě miliardy korun. Investorem bude společnost Letiště Vodochody, která je dceřinou firmou Aera Vodochody. Ta spadá pod investiční skupinu Penta Investments. Aeroport na bázi point-to-point by měl mít roční kapacitu zhruba tří a půl milionů odbavených pasažérů.

Letiště Vodochody v současné době zpracovává připomínky ke studii o vlivu na životní prostředí (EIA), kterou jí k dopracování vrátilo ministerstvo životního prostředí. Připomínky k chystanému letišti mají především okolní obce. Některé z „námětů“ si vyložené říkají o výpalné. V případě staveb jako je letiště, to není nic překvapivého.

Ještě na podzim by měla na ministerstvo životního prostředí dorazit vylepšená verze EIA. Resort s největší pravděpodobností nebude vyžadovat další úpravy. Následovat budou územní a stavební řízení. Původní plán počítal, že letiště půjde do ostrého provozu v roce 2011. Nyní je zřejmé, že k tomu dojde až někdy v průběhu následujícího roku.

Vedení firmy Letiště Vodochody v čele s Martinem Kačurem v mezidobí vyjednává s potencionálními zákazníky. Jde především o nízkonákladové aerolinie a chartery. Podle naprosto důvěryhodných informací webu motejlek.com je téměř jisté, že na letiště v Odolené Vodě budou létat low-costy easyJet a Wizz Air.
První z nich loni zajistila Letišti Praha 877 tisíc pasažérů, Wizz Air se teprve rozjíždí, ale má ambice stát se středoevropským lídrem mezi nízkonákladovými přepravci. Podle předběžných propočtů, by jen tyto dvě firmy mohly v roce 2012 zajistit Letišti Vodochody 2,5 až 3 miliony pasažérů ročně. Jednání probíhají i s dalšími přepravci.

Žádná jednání dosud neproběhla s dvěma aktuální největšími klienty státního Letiště Praha. V případě Českých aerolinií je to bezpředmětné, protože nové letiště nebude schopné pokrýt potřeby stále ještě národního leteckého přepravce. V případě společnosti Travel Service mohou jednání vést k zajímavým výsledkům.

Pro českou leteckou dvojku mohou být lákavé ceny, které Letiště Vodochody připravuje pro budoucí klienty. V průměru by se měly pohybovat zhruba na polovině Letiště Praha. „Neuvažujeme o tom. Zatím jsme o tom ani s nikým nejednali,“ sdělil k případu Jiří Šimáně, jeden ze spolumajitelů Travel Service.
-mot-

Předcházející článek

Letiště Praha stále více zaostává za Vídní, počet pasažérů letos propadne k 11 milionům

Následující článek

Kellnerův Home Credit prodal podíl v ukrajinské bance Privatinvest