Letiště Praha stále více zaostává za Vídní, počet pasažérů letos propadne k 11 milionům

Letiště Praha loni vydělalo 1,174 miliardy korun po zdanění, meziročně si polepšilo o 5,5 procent. Tržby stouply o 8,1 procent na 5,834 miliard korun. Vlastní kapitál se přiblížil 27 miliardám. Výsledky nejsou špatné. Poněkud závažnější je pouze minimální přírůstek odbavených pasažérů. Loňské číslo 12,3 milionů cestujících je meziročně lepší pouze o 1,6 procenta. V dohledatelné historii podniku nelze nalézt tak malý vzestup z roku na rok. Například vídeňské lotiště si meziročně polepšilo o 5,2 procent.

V letošním roce se Praha může propadnout dokonce o více než deset procent, což může znamenat pokles odbavených cestujících pod úroveň 11 milionů. Zatím tomu všechno nasvědčuje. Za první pololetí Praha ztratila 13,5 procent pasažérů, konkurenční Vídeň „pouze“ 12,7 procent.

Dominantním přepravcem na Ruzyni zůstávají České aerolinie. Jejich podíl na celkových cestujících loni dosáhl 42,8 procent. Nad jeden milion pasažérů se dostaly SkyEurope a Travel Service. S 877 tisíci následoval další nízkonákladový dopravce easyJet. V současné době dramaticky upadá význam SkyEurope a naopak roste Wizz Air. V budoucnu Letiště Praha některé letecké přepravce ztratí. Půjde o miliony pasažérů, které nebude jednoduché nahradit. Více informací na toto téma v příštím článku.
-mot-

Předcházející článek

Zemřel Toni Sailer, nejlepší sjezdař všech časů

Následující článek

Letiště v Odolené Vodě se o rok zpozdí, bude ale mít Wizz Air a easyJet