Martin Nejedlý a Petr Stuchlík prodávají majoritu ve Fincentru, firma oceněna na 1,2 miliardy korun

Švýcarská Capital Dynamics a ARX Equity Partners kupují většinový podíl ve společnosti Fincentrum, třetím největším finančním zprostředkovateli na českém trhu. Drobný podíl získá i Lubor Žalman. Bývalý dlouholetý generální ředitele a předseda představenstva Raiffeisenbank se stane předsedou dozorčí rady. Investoři zaplatí v přepočtu kolem 750 milionů korun, čímž celé Fincentrum oceňují na zhruba 1,2 miliardy Kč.

Majoritu prodávají otcové zakladatelé sedmatřicetiletý Martin Nejedlý a pětatřicetiletý Petr Stuchlík. První z nich drží přímo i nepřímo 73,3 procent, druhý pak 26,6 procent. Stuchlík nadále zůstane ve funkci generálního ředitele firmy, jejíž loňský obrat představoval při velmi solidní ziskovosti 1,2 miliardy korun. Součástí obchodu je i slovenská pobočka. Její podíl na celkovém byznysu Fincentra se pohybuje kolem 22 procent, ale roste rychleji než česká část.

Posilněné Fincentrum chystá mohutnou expanzi, která by ho měla posunout na pozici největšího tuzemského zprostředkovatele finančních produktů. Současnou jedničkou podle výnosů je OVB Allfinanz, těsně následovaná Partners Financial Services, jíž kontroluje Radim Lukeš (dříve OVB). V rámci projektu růstu dostanou klíčoví lidé Fincentra podíl na firmě. Do konce roku by se mělo rozdělit sedm procent. V budoucnu by se číslo mohlo ještě zvýšit.

Noví akcionáři jsou poměrně významní hráči. Capital Dynamics spravuje sedmnáct miliard dolarů. ARX Equity Partners je klasická private equity skupina se silným portfoliem v regionu střední a východní Evropy. V České republice má zainvestováno ve firmách jako jsou Bochemie, oční kliniky Lexum, Lanex, Manag a v řadě dalších.
-mot-

Poradci Fincentra při transakci byla dvojice Wood & Company Financial Services a Weil, Gotshal & Manges. Investorům radila trojice White & Case, Deloitte a PricewaterhouseCoopers.

Předcházející článek

Novináři v Česku jsou špatně placení, chybí jim sebevědomí

Následující článek

Dobrý postřeh od Karla Randáka