Miliardáři Burdovi Penta nevadí, stále přikupuje akcie Léčebných lázní Jáchymov

Léčebné Lázně Jáchymov kontroluje přes deset let s více než 70 procenty skupina Penta Investments. Přesto třinecký miliardář Martin Burda koupil na začátku roku 2006 od Jiřího Jankovského zhruba dvanáct procent společnosti. Investoval kolem padesáti milionů korun.

Zatímco Penta už roky drží prostřednictvím dvou firem 75,49 procent, šestatřicetiletý Burda trvale podíl navyšuje. Každý rok o několik tisíc nebo alespoň pár set akcií. Na konci loňského roku se jako fyzická osoba dostal už na 18,09 procent. Meziročně přikoupil asi 1500 akcií.

Jáchymovské lázně se sice nacházejí v dosti ponurém až depresivním prostředí, přesto představují lákavou kořist. Jejich podíl na tuzemském lázeňském trhu se pohybuje těsně pod hranicí deseti procent. Loni dokázaly zvýšit tržby o desetinu na 476 milionů korun, EBITDA překročila sto milionů.

Burda není v lázeňství žádným zelenáčem. Vlastní Lázně Luhačovice, největší společnost svého druhu na Moravě. Ty minulý měsíc založili v Brně dceřinou firmu Radonové lázně Jáchymov. Vypadá to trochu jako provokace. Léčebné lázně Jáchymov se totiž honosí sloganem „První radonové lázně světa“. Burda teď má jenom pro sebe ty druhé.

Klíčový Burdův majetek představuje K Brewery Group, která zastřešuje sedm menších pivovarů (Vysoký Chlumec, Platan, Protivín, Janáček, Černá Hora, Ježek, Rychtář). Hodnosta společnosti výrazně přesahuje miliardu korun. Pravou rukou investora z Třince je účetní a daňová poradkyně Eva Kropová.

Burda patřil mezi průkopníky leteckého spolku na Javorovém. Traduje se historka, že první peníze vydělala na banánových semínkách. Odtud přezdívka „Banán“. Kapitál rozhojnil při kuponové privatizaci.
-mot-

Předcházející článek

Český investor vydělal na Citigroup 60 milionů dolarů, další může ještě víc

Následující článek

Sisákova ústecká Spolchemie a její dcery loni prodělaly půl miliardy korun