Sisákova ústecká Spolchemie a její dcery loni prodělaly půl miliardy korun
9. května 2010, 10:23
Spolek pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemie) loni téměř zkrachoval. Záchrana nakonec přišla od Petra Sisáka, který ústeckou chemičku kontroluje. V době, kdy Spolchemie byla zralá na vyhlášení insolvence, podařilo se mu prodat olomouckou rafinerii na potravinářské oleje. Za majetek někdejší Setuzy získal na podzim loňského roku amerického koncernu Archer Daniels Midland 40 milionů eur, v přepočtu přes miliardu korun.
Spolchemie sice přežila, nicméně za celý loňský rok vykázala ztrátu 326 milionů korun. Jde o historicky druhý nejhorší výsledek. Značné ztráty vykázaly i hlavní dceřiné společnosti: Epispol (-55 milionů), Oleochem (-89 milionů), STZ (-23 milionů), Spolpharma (-6 milionů). Tržby Spolchemie meziročně propadly o 35 procent na 3,5 miliard korun. Tím se chemička vrátila do poloviny devadesátých let. Firma kolem osmdesáti procent produkce vyváží. Loni ale export klesl o mohutných 1,7 miliardy korun. Například do Holandska o téměř půl miliardy.
Letošní rok Spolchemie počítá s růstem tržeb. Bude mít ale opět oprátku na krku. Krátkodobé úvěry, splatné do jednoho roku, meziročně stouply z 1,67 na 2,15 miliard korun. Krátkodobé závazky se pak blíží čtyřem miliardám. Největší věřitelské banky v pořadí Raiffeisenbank, ČSOB, Komerční banka, LBBW Bank CZ, Citibank si vynutily zřízení zástavního práva na podnik v jejich prospěch.
Skupinu kolem Spolchemie majoritně vlastní Via Chem Group, který je ovládán již zmíněným Sisákem. Jistý podíl drží i bývalý dlouholetý generální ředitel chemičky Martin Procházka. Akcií se ale dožaduje i Miroslav Babej-Kmec. Spory nyní řeší soudy. Procházka byl generálním ředitelem od léta 2002 do poloviny srpna 2009. Kdysi Spolchemii postavil na nohy, nyní ji ale téměř položil. Sisák hledal jeho nástupce už nějaký čas. Mohl jím být například Pavel Švarc. Bývalý ředitel Unipetrolu a Čepra dal přednost Komárkům. U nich to má lepší, nemusí v zásadě nic dělat a je za to dobře placen. Nakonec Sisák ulovil dalšího exředitele Unipetrolu Françoise Vleugelse.
Procházka musí řešit spoustu jiných patálií. Například rodinný dům ve čtvrti Střekov v Ústí nad Labem mu obstavil exekutor. V katastru nemovitostí je u jeho obydlí zápis o tom, že je podán návrh na výkon rozhodnutí. Jde o výkon soudního rozhodnutí k úhradě směnečného platebního rozkazu na osobní směnku, kterou se stal Procházka osobně směnečným dlužníkem jednoho z věřitelů firmy Oleofin.
Spolek pro chemickou a hutní výrobu je největším výrobcem pryskyřicí v regionu střední Evropy. Vyrábí epoxidové, kalafunové a alkydové pryskyřice. Právě tento segment postihl největší propad tržeb (o 1,6 miliard). Další klíčovou oblastí je produkce anorganik, jako jsou hydroxidy a sloučeniny chlóru. Celá skupina zaměstnává téměř 1500 lidí.
-mot-