Ministr zemědělství Šebesta zatrhl prasárnu svého předchůdce Gandaloviče

Stát odstupuje od kontroverzního projektu, který za podezřelých okolností prosazoval dnes už bývalý ministr zemědělství Petr Gandalovič. Jeho nástupce Jakub Šebesta podle informací Českého rozhlasu na základě auditu rozhodl o tom, že stát nekoupí za 300 miliónů korun dluhopisy kontroverzní společnosti Oleofin. Zítra ministr toto rozhodnutí sdělí šéfovi Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu, který chtěl dluhopisy kupovat. Jeho vedení na Gandalovičův návrh transakci už projednalo a schválilo.

Audit podle zjištění rozhlasu dospěl k tomu, že by to byla nenávratná investice do společnosti, která má velké problémy. Například dodavatelům řepky dluží stovky milionů korun. Firma Oleofin je součástí někdejší skupiny Setuza, kterou v minulosti ovládal uprchlík Tomáš Pitr. Oleofin zajišťuje STZ, klíčové nástupnické společnosti Setuzy, veškerý obchodní servis.

Kolabující potravinářsko-drogistické uskupení dnes kontroluje kontroverzní miliardář Petr Sisák. Ovládá i sousední ústecký Spolek pro chemickou a hutní výrobu, který má rovněž značné problémy. Sisákovým známým je už zmiňovaný Petr Gandalovič. Exministr zemědělství a místopředseda se delší dobu snažil zajistit pro Sisákovu firmu státní pomoc.

Bývalý ministr financí Kalousek označil Gandalovičovu pochybnou aktivitu za neskutečnou prasárnu a nemravnost. V zákulisí hovořil o tom, že je to na kriminál. „Gandalovič se snad musel zbláznit,“ nechal se slyšet další ministr Topolánkovy vlády a vlivný člen ODS.
-mot-

Další články ke kauze Gandalovič, Sisák Oleofin
http://www.motejlek.com/kalousek-o-pomoci-oleofinunemravnost-gigantickeho-rozmeru-a-neskutecna-prasarna

http://www.motejlek.com/stat-nalije-do-sisakova-ohrozeneho-imperia-stovky-milionu-korun

http://www.motejlek.com/gandalovic-se-lekl-sanace-%e2%80%9esetuzy%e2%80%9c-za-statni-penize-a-pres-slovensko-se-odklada

http://www.motejlek.com/gandalovicovo-ministerstvo-zemedelstvi-sanuje-rodine-sisakovych-jejich-setuzu

Předcházející článek

Věřitele Orka čeká „moře“ nejistoty

Následující článek

Samarasové jedou, hodnota Kofoly je nejméně šest miliard korun