Mladý dobyvatel John Elkann bubnuje do útoku, po Chrysleru by chtěl i francouzskou skupinu PSA Peugeot Citröen

V italských médiích se objevila informace, že zakladatelská rodina Fiatu je připravena posílit kapitál společnosti o dvě miliardy eur a zvažuje možnost převzetí francouzské automobilky PSA Peugeot Citröen.

Hlavou rodinného byznysu klanu Agnelliových je dnes dvatřicetiletý John Elkann. Syn Margherity Agnelli de Pahlen a Alaina Elkanna je vnukem Gianniho Agnelliho, legendy evropského průmyslu druhé poloviny dvacátého století.

Rodina Agnelliových dnes kontroluje kolem 30 procent Fiatu, což představuje jasnou dominanci.  Elkann ukazuje, že je velmi smělý. Zcela jednoznačně se snaží využít krize v automobilovém průmyslu a rozšířit impérium Fiatu. Tento týden Fiat podepsal dohodu s Cerberusem, která mu „bezplatně“ zaručuje 35 procent v americkém Chrysleru. Francouzská firma se také přímo nabízí. Její tržní hodnota se tento týden propadla pod tři miliardy eur. Rozhodně se nedá říct, že by byla drahá.

Propojením Fiatu, Chrysleru a PSA by vznikl automobilový kolos, který by se stal světovou dvojkou až trojkou. Menší než Toyota, ale srovnatelný s General Motors. Pod Fiat kromě několika značek osobních automobilů spadá CNH Global, druhý největší světový výrobce zemědělské techniky a také třeba Iveco, přední světový producent nákladních vozů, autobusů a dieselových motorů.

-mot-

Předcházející článek

Nekonečný příběh valných hromad v obří plynárenské společnosti SPP Bohemia má další pokračování

Následující článek

Konečná & Šafář mění formu, nikoli tvar