Nekonečný příběh valných hromad v obří plynárenské společnosti SPP Bohemia má další pokračování

Žádná jiná firma v České republice a na Slovensku se nemůže pochlubit takovou jedinečností jako SPP Bohemia. Společný podnik Slovenského plynárenského priemyslu a Europgasu, který rovným dílem vlastní KKCG Karla Komárka prostředního a E.ON Ruhrgas, za poslední roky ohlásil desítky valných a zejména mimořádných valných hromad. Například mezi květnem 2006 až červencem 2007 jich bylo svoláno celkem patnáct. V nedávné době to byly tři.

Třicátého ledna by měla proběhnout další.  Hlavními body programu, stejně jako často v minulosti, jsou volba dozorčí rady a člena představenstva. Pravděpodobnost shody mezi akcionáři je téměř vyloučena.

V souvislosti s propojenými firmami Europgas, SPP Bohemia a Moravské naftové doly vedou KKCG a Karel Komárek se sestrou Jitkou Komárkovou na straně jedné a Slovenský plynárenský priemysel a E.ON Ruhrgas na straně druhé, kolem 130 soudních a arbitrážních sporů.

A je rozhodně o co se soudit. Majetek SPP Bohemia se pohybuje v řádu desítek miliard korun. Jde velký a moderní zásobník zemního plynu v Dolních Bojanovicích, 51,82 procent Moravských naftových dolů a celé skupiny kolem nich, 20,31 procent v Severomoravské plynárenské, 18,76 procent ve Východočeské plynárenské, 2,33 procent v Jihomoravské plynárenské a SPP Bohemia Trade.

Roztržka mezi akcionáři může skončit až mezinárodní arbitráži proti České republice, při níž půjde o desítky miliard z peněz českých daňových poplatníků. Slovenský plynárenský priemysel a E.ON Ruhrgas nemají totiž žádnou kontrolu nad obrovským majetkem. Přestože vlastní majoritní podíl, díky smlouvám z minulosti nemohou propojenou skupinu kontrolovat, natož řídit nebo rozhodovat o důležitých transakcích. A že jich probíhá. Moc nad konglomerátem někdy v roce 2006 drsně převzala Komárkova KKCG.

-mot-

Předcházející článek

Praha padá, nejvíc CETV

Následující článek

Mladý dobyvatel John Elkann bubnuje do útoku, po Chrysleru by chtěl i francouzskou skupinu PSA Peugeot Citröen